Przejdź do strony głównej Zarejestruj się Kalendarz Lista użytkowników Członkowie Teamu Szukaj Często Zadawane Pytania
Oficjalne Forum Blood Wars » Różne » Offtopic » DYSKUSJA Dysputy o fizyce w skali mikro i makro » Witamy gościa [Zaloguj się|Zarejestruj się]
Ostatni Post | Pierwszy Nieczytany Post Drukuj | Dodaj Temat do Ulubionych
Strony (9): « poprzednie 1 2 [3] 4 5 następny » ... ostatni » Zamieść nowy temat Odpowiedz na Post
Przeskocz na dół strony Dysputy o fizyce w skali mikro i makro 11 Ankieta - średnia ocena: 8,3611 Ankieta - średnia ocena: 8,3611 Ankieta - średnia ocena: 8,36
Autor
Post « Poprzedni Temat | Następny Temat »
Molasar
Viking


Data rejestracji: 26-12-2006
Postów: 658

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Cerebrus napisał(a)
No to wyjaśnij mi gdzie popełniłem błąd... to Ty twierdzisz cytuję:

cytat:
Molasar napisał(a)
cytat:
milan109 napisał(a)
bo jednostka tutaj nie są sekundy czy lata tylko metry/kilometry..

Rzekłbym raczej biliony kilometrówBig Grin


że biliony kilometrów to jednostka odległości. Sam to napisałeś i nie potrafisz teraz z tego wybrnąć... jedyne co potrafisz to przytoczyć mój błąd, do którego się już sam wcześniej przyznałem (więc nie wiem jaki ma sens to co piszesz i w jakim celu to piszesz) a błąd wynikał z pisania w pośpiechu.

Wracając do tematu, skoro uważasz, że bilion kilometrów to JEDNOSTKA odległości to podaj mi nazwę tej jednostki geniuszu, czekam.

Ponadto wywaliłeś wcześniej jakiś argument z metrem, zawzięcie udowadniając, że jest to "podstawowa" jednostka odległości, więc znajdź mi jeszcze fragment w którym ktoś zanegował lub poruszył w ogóle tą kwestię.

cytat:
Molasar napisał(a)
cytat:
Cerebrus napisał(a)
Też masz zamiar mnie utwierdzać w przekonaniu że "bilion km" to jednostka odległości? Big Grin

Bilion km nie jest jednostką tylko odległościąWink


No przecież sam napisałeś, że to jednostka (patrz wyżej) i o to idzie ta cała dyskusja.

Twoim podstawowym problemem jest to, że w przeciwieństwie do mnie widzisz pojedyncze słowa, a nie na kontekst całej wypowiedzi... Tym samym marnujesz nie tylko mój, ale i swój czas...

Jeśli dobrze się przyjrzysz, to zauważysz że to co mi zarzucasz napisał milan109...
Ja jedynie odniosłem się do tego, że rok świetlny (który JEST JEDNOSTKĄ ODLEGŁOŚCI używaną w astronomii) to nie tyle km, co biliony km (a jeśli już tak bardzo chcesz w metrach, to będzie ich mniej więcej 9,5 biliardaBig Grin ) - zauważyłbyś to, gdybyś spojrzał na kontekst wypowiedzi milana109, z której wyrwałem cytat...
Dlatego też nie wykpisz się pisząc, że Twój wcześniejszy błąd spowodowany był pośpiechem, bo z kontekstu Twojej wypowiedzi...
cytat:
Cerebrus napisał(a)
Poruszając temat czwartego wymiaru to będzie to raczej "czas"... bo o ile do zmierzenia deski wystarczy nam sama długość to do zmierzenia odległości między Słońcem a dajmy na to Alfa Centauri, trzeba użyć jednostek czasu tj. lat świetlnych.

...jednoznacznie wynika, że chciałeś użyć słowa "czas" (pomijam już fakt, że nie miałeś pojęcia o czym piszesz, geniuszuBig Grin )...

Bilion (tysiąc, sto, milion pięćset dwa dziewięćset) km jak już pisałem jest pewną konkretną odległością, a nie jej jednostką (którą to jest np. metr, AU, rok świetlny, parsek)...

Rzekłem, a jeśli nadal nie czaisz i masz zamiar marnować mój czas, to lepiej już teraz sobie odpuść...

__________________

06-12-2011 01:16 Molasar jest offline Strona domowa Molasar Szukaj postów użytkownika: Molasar Dodaj Molasar do Listy kontaktów
Cerebrus
Triple Ace


images/avatars/avatar-23434.gif

Data rejestracji: 07-07-2011
Postów: 215
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Opole

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

No to chyba zupełnie nie rozumiesz tego co czytasz... Big Grin . Milan109 napisał wszystko prawidłowo a Ty dokonałeś swojej "pseudo korekty". Metry i kilometry to jednostki odległości co jest faktem, więc gdzie popełnił błąd? Wskaż mi go bo póki co, jeszcze Ci się nie udało. Ty natomiast popełniłeś błąd bo "biliony kilometrów" to nie jednostka odległości a odległość wyrażona w jednostkach odległości.

Nikt nie poruszał kwestii jaką odległością w przeliczeniu na km jest rok świetlny co z uporem maniaka próbujesz wcisnąć od kilku postów a skoro tak to zinterpretowałeś to cóż, pozostaje Ci tylko współczuć... Big Grin Chodziło o to, że rok świetlny można policzyć za pomocą metrów/km w SENSIE jednostki odległości a nie ile km to rok świetlny..

cytat:
Molasar napisał(a)
cytat:
milan109 napisał(a)
bo jednostka tutaj nie są sekundy czy lata tylko metry/kilometry..

Rzekłbym raczej biliony kilometrówBig Grin


Jak sam widzisz korekta milana dotyczyła JEDNOSTEK w sensie stricte, czyli nie "czasu" a "odległości" a Twój wyrwany nie wiadomo skąd komentarz dotyczy wielkości jaką jest rok świetlny co starasz się zawzięcie udowodnić, nie wiem tylko po co skoro to w dalszym ciągu dowodzi, że nie zrozumiałeś tego czego dotyczyła korekta... Big Grin

Z tego co napisałeś wynika, że jednostką czasu są biliony km, widać to jak na dłoni Big Grin a skoro nie umiesz czytać ze zrozumieniem z czego wyniknął Twój błąd a na dodatek potrzeba 10 postów, żebyś w końcu zrozumiał to bardzo mi przykro z Twojego powodu... na prawdę. Big Grin

Co do mojej wypowiedzi to widać wyraźnie, że był to błąd wynikający z pośpiechu do którego się z resztą przyznałem Big Grin a Ty chłopie w ogóle nie ogarniasz tej całej dyskusji.. i jeszcze to całe nazewnictwo, którym poratowała Cię wikipedia sprawia że Twój post wygląda jak psi stolec okraszony diamentami.

__________________

Ten post był edytowany 2 raz(y), ostatnio edytowany przez Cerebrus: 06-12-2011 04:13.

06-12-2011 03:54 Cerebrus jest offline Szukaj postów użytkownika: Cerebrus Dodaj Cerebrus do Listy kontaktów
Caen
S-Ex Operator / Mobilny helpdesk


images/avatars/avatar-16488.jpg

Data rejestracji: 19-11-2006
Postów: 6.441
Klan: O_o
Kraina: Moria; Moria III

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Panowie, gorzej mi jak was czytam Tongue

- Metr, kilometr, centymetr - to wszystko są jednostki. I nieważne, że tylko metr jest jednostką podstawową, każda wielokrotność jest jednostką miary, jeśli zostanie w ten sposób określona.

- WSZYSTKO można zdefiniować jako jednostkę. Jeśli przyjmę swój pokój za jednostkę miary, to mogę powiedzieć, że biuro ma objętość 5 pokojów. Elathirowi i Molasarowi zapewne nieobce będzie liczenie czasu w "dziadkach" Tongue Mamy odruchową skłonność do przeliczania wszystkiego na jednostki SI (dana jednostka czasu to tyle a tyle sekund, dana jednostka odległości to tyle km itd.) ale to nie znaczy, że układ SI to jedyny "właściwy" zespół jednostek.

- Na tej samej zasadzie bilion kilometrów też może być jednostką, jeśli zachodzi taka potrzeba. Mówiąc, że coś znajduje się w odległości miliona bilionów kilometrów, albo 1/10 biliona kilometrów, nie popełniam zasadniczego błędu.

- Żaden z waszych postów nie ma sensu.

* Cerebrus nie ma racji, że odległość do innych gwiazd musimy mierzyć w latach świetlnych. Niby dlaczego? Są wygodne, bo duże i mniej drzew trzeba ścinać żeby zapisać tabele. I brzmią bardziej badass niż "10 do x potęgi m" Ale to tyle - nie ma żadnego powodu żeby odległości międzygwiezdnych nie móc zmierzyć w kilometrach, metrach, AU czy czymkolwiek innym co sobie zdefiniujemy. Więc argumentacja, że to dowodzi "wymiarowości" czasu jest tyleż błędna co zbędna (dowodzą tego zupełnie inne rzeczy).

* milan109 nie ma racji, że "jednostka tutaj nie są sekundy czy lata tylko metry/kilometry". Po pierwsze nie wiem dlaczego coś miałoby być "jednostką jednostki" w ogóle - to jest bełkot. Jeśli coś jest w odległości dwóch lat świetlnych, to jest w odległości dwóch jednostek roku świetlnego. Period.
Być może chciałeś napisać, że "nie przelicza się lat świetlnych na sekundy tylko na metry". I to się zgadza, tylko że precyzja stwierdzeń jest ważna, bo bez niej powstaje... to co powstało w ostatnich kilku postach Tongue

* Molasar nie ma racji stosunkowo najmniej. Bo poprawiłeś milana nie tam, gdzie zrobił błąd. Nie "bilion kilometrów jest jednostką" (co nie znaczy, że w ogóle nie może nią być - patrz wyżej. Ale w tym kontekście nie jest) tylko "jednostka odpowiada bilionom kilometrów".


Cała późniejsza dyskusja była już wynikiem tego, że żaden z was nie widział swojego błędu, a widział cudze Tongue Dlatego jeśli ktoś się nie zgadza z czymś co napisałem powyżej to zapraszam na ubitą ziemię, ale jeśli nie to zakończcie bezsensowne przegadywanie się Wink

P.S. Co do science-fiction to dla jakości tej literatury jest całkowicie obojętne, czy ktoś coś "przewidział" prawidłowo, czy nie. Ważne jest natomiast właśnie to, czy owe przewidywania mają oparcie w aktualnym stanie wiedzy. O wiele wartościowsza jest literatura, która weźmie jakiś koncept, przedstawi go i rozwinie, nawet jeśli jest błędny albo nie ma odniesienia do rzeczywistości (żeby daleko nie szukać - różne światy alternatywne Dukaja) ale ma twarde osadzenie w nauce i metodzie naukowej, niż taka która przewidzi coś prawidłowo zgadując.

__________________
Who are you? - What do you want?

Why are you here? - Do you have anything worth living for?


We are not now that strength which in the old days; Moved earth and heaven; that which we are, we are;
One equal-temper of heroic hearts; Made weak by time and fate, but strong in will;
To strive, to seek, to find, and not to yield...

06-12-2011 05:58 Caen jest offline Szukaj postów użytkownika: Caen Dodaj Caen do Listy kontaktów
milan109
Niezarejestrowany
Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

@Caen

dokładnie o to mi chodziło.. a co do precyzji stwierdzeń to masz racje
06-12-2011 08:10
Cerebrus
Triple Ace


images/avatars/avatar-23434.gif

Data rejestracji: 07-07-2011
Postów: 215
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Opole

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Caen napisał(a)
* Cerebrus nie ma racji, że odległość do innych gwiazd musimy mierzyć w latach świetlnych. Niby dlaczego? Są wygodne, bo duże i mniej drzew trzeba ścinać żeby zapisać tabele. I brzmią bardziej badass niż "10 do x potęgi m" Ale to tyle - nie ma żadnego powodu żeby odległości międzygwiezdnych nie móc zmierzyć w kilometrach, metrach, AU czy czymkolwiek innym co sobie zdefiniujemy. Więc argumentacja, że to dowodzi "wymiarowości" czasu jest tyleż błędna co zbędna (dowodzą tego zupełnie inne rzeczy).



Zaznaczam na wstępie, że nie jestem pewien tego co teraz piszę.. Big Grin , ale..

Przyjmując, że odległość np. Alfa Centauri od Ziemi, możemy ocenić jedynie za pomocą światła i czasu (bo znając prędkość światła i czas potrzebny do przebycia jakieś tam odległości, pozwala nam ocenić tą odległość) to czy możemy tą odległość przedstawić np. w km? Chyba jedynie wtedy, gdy założymy, że podróżując będziemy przemieszczali się z prędkością światła, dla obiektu poruszającego się z bardziej "realną" dla nas prędkością ta odległość w km może być inna.

__________________

06-12-2011 15:29 Cerebrus jest offline Szukaj postów użytkownika: Cerebrus Dodaj Cerebrus do Listy kontaktów
DarkShadow
Viking


images/avatars/avatar-12473.jpg

Data rejestracji: 10-01-2008
Postów: 518
Klan: Zakon Prastarych
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Moria II

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Cerebrus napisał(a)
cytat:
Caen napisał(a)
* Cerebrus nie ma racji, że odległość do innych gwiazd musimy mierzyć w latach świetlnych. Niby dlaczego? Są wygodne, bo duże i mniej drzew trzeba ścinać żeby zapisać tabele. I brzmią bardziej badass niż "10 do x potęgi m" Ale to tyle - nie ma żadnego powodu żeby odległości międzygwiezdnych nie móc zmierzyć w kilometrach, metrach, AU czy czymkolwiek innym co sobie zdefiniujemy. Więc argumentacja, że to dowodzi "wymiarowości" czasu jest tyleż błędna co zbędna (dowodzą tego zupełnie inne rzeczy).



Zaznaczam na wstępie, że nie jestem pewien tego co teraz piszę.. Big Grin , ale..

Przyjmując, że odległość np. Alfa Centauri od Ziemi, możemy ocenić jedynie za pomocą światła i czasu (bo znając prędkość światła i czas potrzebny do przebycia jakieś tam odległości, pozwala nam ocenić tą odległość) to czy możemy tą odległość przedstawić np. w km?


Jak najbardziej. Skoro znamy prędkość światła (~3.00*10^8ms^-1) i czas (jeden rok to m.w. 1893456000s Tongue ), to dlaczego niby nie moglibyśmy obliczyć dystansu w metrach? Tyle, że, jak napisał Caen, łatwiej jest wszystko obliczać przyjmując inne jednostki np. zamiast metrów lata świetlne, zamiast ms^-1 prędkość światła itp. itd....


cytat:
Chyba jedynie wtedy, gdy założymy, że podróżując będziemy przemieszczali się z prędkością światła, dla obiektu poruszającego się z bardziej "realną" dla nas prędkością ta odległość w km może być inna.


Nie. Odległość badana przez nas jest tą właściwą, ponieważ jesteśmy w spoczynku w stosunku do zdarzenia. Dystans rzeczywiście byłby inny dla obiektu poruszającego się z wolną prędkością (patrząc z układu odniesienia tego właśnie obiektu), ale czynnik Lorentza również byłby inny, więc dystans (z naszego układu odniesienia) i tak byłby taki sam.

Chyba. Tongue

Edit: Eh... Chciałem poprawić literówki i wyszedł multipost...

Edit 2: Jeszcze małe sprostowanie odnośnie ostatniego fragmentu (może bardziej zrozumiale)... Jeśli rzeczywiście wyruszylibyśmy w podróż, to dystans wydawałby się inny (byłby krótszy ze względu na to, że bylibyśmy w ruchu), ale odległość, którą mierzymy teraz (w labolatoriach) jest tą właściwą (dlaczego, to wspomniałem powyżej).

__________________
"Niestety, człowiek praktykujący dyskusje światopoglądowe i zainteresowany tego typu problemami najczęściej szuka jakiejś konkretnej opcji ideologicznej, pod którą będzie mógł się podpiąć i która dostarczy mu gotowy zestaw idei i poglądów, które ma wyznawać. (...) Postawa ta jest oczywistym błędem (...) Trzeba więc jak ognia unikać sytuacji, w której jest się więźniem intelektualnym jakiejkolwiek grupy myślicieli, filozofów i innych ideologów (nie daj Boże polityków), bo to najprostsza droga, by dać się ogłupić. Każdą kwestię światopoglądową trzeba przemyśliwać z osobna, na własną rękę. Osób, które hołdują tej zasadzie, jest garstka."

Ten post był edytowany 3 raz(y), ostatnio edytowany przez DarkShadow: 06-12-2011 16:21.

06-12-2011 16:07 DarkShadow jest offline Szukaj postów użytkownika: DarkShadow Dodaj DarkShadow do Listy kontaktów
Cerebrus
Triple Ace


images/avatars/avatar-23434.gif

Data rejestracji: 07-07-2011
Postów: 215
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Opole

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

No właśnie o to mi chodzi, że możemy lata świetlne zamienić na powiedzmy na km, ale tylko przy założeniu, że odległość tą przemierzymy z prędkością światła.. bo wiadomo, że przemierzając tą drogę (od Ziemi do Alfa Centauri) natkniemy się na pola grawitacyjne różnych obiektów i dajmy na to jakiś konwencjonalny statek kosmiczny będzie musiał przelecieć "po łuku" natomiast światło przejdzie po linii prostej (chyba) a nawet jeżeli po jakimś zakrzywionym torze to i tak będzie miało krótszą drogę...

__________________

06-12-2011 16:33 Cerebrus jest offline Szukaj postów użytkownika: Cerebrus Dodaj Cerebrus do Listy kontaktów
DarkShadow
Viking


images/avatars/avatar-12473.jpg

Data rejestracji: 10-01-2008
Postów: 518
Klan: Zakon Prastarych
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Moria II

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Cerebrus napisał(a)
No właśnie o to mi chodzi, że możemy lata świetlne zamienić na powiedzmy na km, ale tylko przy założeniu, że odległość tą przemierzymy z prędkością światła..


No raczej, skoro lata świetlne to jednostka miary mówiąca o tym, ile metrów ŚWIATŁO przebędzie w ciągu jednego roku. Tongue

__________________
"Niestety, człowiek praktykujący dyskusje światopoglądowe i zainteresowany tego typu problemami najczęściej szuka jakiejś konkretnej opcji ideologicznej, pod którą będzie mógł się podpiąć i która dostarczy mu gotowy zestaw idei i poglądów, które ma wyznawać. (...) Postawa ta jest oczywistym błędem (...) Trzeba więc jak ognia unikać sytuacji, w której jest się więźniem intelektualnym jakiejkolwiek grupy myślicieli, filozofów i innych ideologów (nie daj Boże polityków), bo to najprostsza droga, by dać się ogłupić. Każdą kwestię światopoglądową trzeba przemyśliwać z osobna, na własną rękę. Osób, które hołdują tej zasadzie, jest garstka."

06-12-2011 16:44 DarkShadow jest offline Szukaj postów użytkownika: DarkShadow Dodaj DarkShadow do Listy kontaktów
Cerebrus
Triple Ace


images/avatars/avatar-23434.gif

Data rejestracji: 07-07-2011
Postów: 215
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Opole

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
DarkShadow napisał(a)
cytat:
Cerebrus napisał(a)
No właśnie o to mi chodzi, że możemy lata świetlne zamienić na powiedzmy na km, ale tylko przy założeniu, że odległość tą przemierzymy z prędkością światła..


No raczej, skoro lata świetlne to jednostka miary mówiąca o tym, ile metrów ŚWIATŁO przebędzie w ciągu jednego roku. Tongue


No więc czy w takim wypadku możemy tą odległość zamieniać na km, skoro uzyskana odległość będzie prawidłowa jedynie dla obiektu poruszającego się z prędkością światła? Tongue

__________________

06-12-2011 17:59 Cerebrus jest offline Szukaj postów użytkownika: Cerebrus Dodaj Cerebrus do Listy kontaktów
Caen
S-Ex Operator / Mobilny helpdesk


images/avatars/avatar-16488.jpg

Data rejestracji: 19-11-2006
Postów: 6.441
Klan: O_o
Kraina: Moria; Moria III

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Cerebrus napisał(a)
No właśnie o to mi chodzi, że możemy lata świetlne zamienić na powiedzmy na km, ale tylko przy założeniu, że odległość tą przemierzymy z prędkością światła.. bo wiadomo, że przemierzając tą drogę (od Ziemi do Alfa Centauri) natkniemy się na pola grawitacyjne różnych obiektów i dajmy na to jakiś konwencjonalny statek kosmiczny będzie musiał przelecieć "po łuku" natomiast światło przejdzie po linii prostej (chyba) a nawet jeżeli po jakimś zakrzywionym torze to i tak będzie miało krótszą drogę...


Co to ma do rzeczy? Shocked To jaką drogę będziesz musiał przebyć chcąc przelecieć z jednego miejsca na drugie i ile będziesz musiał po drodze zygzakować nie ma żadnego związku z odległością jako taką.

Żeby dostać się do pobliskiego domu muszę pokonać spory dystans, bo najpierw muszę wzdłuż rzeki pójść do mostu, a potem tyle samo pokonać po drugiej stronie. Ale to nie znaczy, że odległość od mojego domu do tamtego wynosi tyle ile przeszedłem chytry

__________________
Who are you? - What do you want?

Why are you here? - Do you have anything worth living for?


We are not now that strength which in the old days; Moved earth and heaven; that which we are, we are;
One equal-temper of heroic hearts; Made weak by time and fate, but strong in will;
To strive, to seek, to find, and not to yield...

06-12-2011 19:10 Caen jest offline Szukaj postów użytkownika: Caen Dodaj Caen do Listy kontaktów
Mahazel1994
Emperor


images/avatars/avatar-18753.jpg

Data rejestracji: 25-03-2010
Postów: 1.100
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Moria III
Skąd: Z Gwardii Samaela

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Zadam pytanie z innej beczki, może ktoś z was mi odpowie: który "karzeł" jest cięższy i z czego się bierze (jak powstaje) (mowa o czerwony i czarnym karle)?

__________________

Nau vel'bol?
r9:Azazel Blade

r15:Azazel Blade

06-12-2011 19:29 Mahazel1994 jest offline Szukaj postów użytkownika: Mahazel1994 Dodaj Mahazel1994 do Listy kontaktów
Cerebrus
Triple Ace


images/avatars/avatar-23434.gif

Data rejestracji: 07-07-2011
Postów: 215
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Opole

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Caen napisał(a)
cytat:
Cerebrus napisał(a)
No właśnie o to mi chodzi, że możemy lata świetlne zamienić na powiedzmy na km, ale tylko przy założeniu, że odległość tą przemierzymy z prędkością światła.. bo wiadomo, że przemierzając tą drogę (od Ziemi do Alfa Centauri) natkniemy się na pola grawitacyjne różnych obiektów i dajmy na to jakiś konwencjonalny statek kosmiczny będzie musiał przelecieć "po łuku" natomiast światło przejdzie po linii prostej (chyba) a nawet jeżeli po jakimś zakrzywionym torze to i tak będzie miało krótszą drogę...


Co to ma do rzeczy? Shocked To jaką drogę będziesz musiał przebyć chcąc przelecieć z jednego miejsca na drugie i ile będziesz musiał po drodze zygzakować nie ma żadnego związku z odległością jako taką.

Żeby dostać się do pobliskiego domu muszę pokonać spory dystans, bo najpierw muszę wzdłuż rzeki pójść do mostu, a potem tyle samo pokonać po drugiej stronie. Ale to nie znaczy, że odległość od mojego domu do tamtego wynosi tyle ile przeszedłem chytry


No dobrze, ale Twoje wytłumaczenie jest prawidłowe jedynie dla bliskich odległości, jeżeli weźmiemy pod uwagę np. Moskwę i Nowy Jork to najkrótsza droga będzie prowadziła przez wnętrze planety po linii prostej a że jest to niewykonalne, najkrótszą drogą jest łuk prowadzący przez powierzchnię planety. Tak samo można rozumować badając odległość między Ziemią a Alfa Centauri, najkrótszą realną drogą będzie jakaś względnie prosta, ale nie idealnie prosta "scieżka" jedynie światło pokona tą odległość w linii prostej, więc idąc dalej, lat świetlnych nie można od tak sobie zamienić na km, można jedynie przy założeniu, że ten dystans przemierzy światło Tongue

__________________

06-12-2011 20:05 Cerebrus jest offline Szukaj postów użytkownika: Cerebrus Dodaj Cerebrus do Listy kontaktów
Elathir
Lord


Data rejestracji: 17-11-2008
Postów: 468
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Moria IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Do Mahazel1994

I to jest pytanie podchwytliwe, czarne karły są gwiazdami hipotetycznymi. Powstają one z białych karłów, które z powodu zaprzestania reakcji jądrowych powoli się wychładzają. Dlaczego jest to gwiazda teoretyczna? Bo najprawdopodobniej jeszcze żaden nie istnieje (czas tego wychłodzenia liczony jest w miliardach lat). Wczesne gwizdy, które ewentualnie zdążyły by się wychłodzić, nie przechodziły z czerwonego olbrzyma w białego karła tylko wybuchały jako supernowe. W białego a następnie czarnego karła przechodzą gwiazdy co najwyżej średnie, jak słonce.

Czerwone karły są najpospolitszymi gwiazdami we wszechświecie (prawdopodobnie). Ich cecha charakterystyczną jest niesamowicie długi cykl życia (ogólnie im gwiazda mniejsza tym żywotniejsza, hiperolbrzymy żyją około milion lat) sięgający bilionów lat. Z tego powodu nie wiemy jak przebiega ich ewolucja, gdyż wszystkie czerwone karły są cały czas w ciągu głównym.

Co do masy? Ciężko stwierdzić, zakładając, że masa czarnego karła jest zbliżona do masy białego karla to można spokojnie założyć, że może być większa od masy czerwonego karła (białe powstają z gwiazd od 0,08 do 8 mas słońca, z tym że w czasie ich tworzenia część materiału gwiazdy zostaje odrzucona) natomiast czerwone karły mają na pewno powyżej 0,08 masy słońca i mniej niż 0,8 masy słońca. Ale pewnej odpowiedzi ci nie udzielę.

Do UP, przepraszam, ale ty chyba nie rozumiesz, odległość != długość trasy jaką przebędziemy. Co więcej jak prędkość ma wpływać na trasę? Jeżeli światło poleci po prostej (o czym już wiemy, że nie do końca, otóż światło w polu grawitacyjnym leci prosto, tylko przestrzeń się zakrzywia) to jaki problem jest zrobić to samo tylko wolniej? I coś się uparł, że rok świetlny ma coś wspólnego z prędkością światła POZA sposobem wyznaczenia jego długości. To znaczy, że jak masz kilogram to uzyskasz go tylko ważąc wodę a nic innego już nie? w końcu kilogram to waga litra wody w 4st. Kilogram dalej pozostaje kilogramem niezależnie co ważysz. Tak i rok świetlny to tyle i tyle metrów niezależnie jaką odległość mierzy i jak masz zamiar ją pokonać. Nic nie stoi na przeszkodzie (poza względami praktyczności) wyskalować znaków drogowych w latach świetlnych zamiast kilometrów.

Zresztą podstawowymi jednostkami w astronomii są i tak jednostka astronomiczna i parsek, lata świetlne są bardzo popularne gdyż upatrzyli je sobie pisarze SF i prasa popularnonaukowa, gdyż wytłumaczenie zwykłemu śmiertelnikowi czym jest parsek trywialne nie jest Wink

__________________
A co mi tam, jak ktoś ma zamiar zacząć grę na r15 niech skorzysta z linka http://r15.bloodwars.interia.pl/r.php?r=3314

Ten post był edytowany 2 raz(y), ostatnio edytowany przez Elathir: 06-12-2011 20:33.

06-12-2011 20:15 Elathir jest offline Szukaj postów użytkownika: Elathir Dodaj Elathir do Listy kontaktów
Mortag
Ex-Team


images/avatars/avatar-17333.gif

Data rejestracji: 13-11-2007
Postów: 212
Klan: Z_D
Kraina: Necropolia
Skąd: Sigma Klub

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Rok świetlny (ang. light year) – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku kalendarzowego.

W przeliczeniu na inne jednostki:

1 rok świetlny = 0,3066 pc = 63241 j.a. = 9,4607ˇ1015 m

W szacunkowych obliczeniach przyjmowana jest zazwyczaj wartość przybliżona ≈ 9,5 biliardów m (9,5 bilionów km).

Z wiki oczywiście.

Taka mała anegdotka co do tej drogi która nie zawsze jest prosta: Ludzie kiedyś pokonywali góry obchodząc je dookoła albo zdobywając szczyt do czasu aż ktoś mądry wpadł na pomysł aby zrobić tunel.

__________________



Ten post był edytowany 1 raz(y), ostatnio edytowany przez Mortag: 06-12-2011 20:52.

06-12-2011 20:52 Mortag jest offline Szukaj postów użytkownika: Mortag Dodaj Mortag do Listy kontaktów
Cerebrus
Triple Ace


images/avatars/avatar-23434.gif

Data rejestracji: 07-07-2011
Postów: 215
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Opole

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Elathir napisał(a)
To znaczy, że jak masz kilogram to uzyskasz go tylko ważąc wodę a nic innego już nie? w końcu kilogram to waga litra wody w 4st. Kilogram dalej pozostaje kilogramem niezależnie co ważysz.


To znaczy, że jeżeli zważę tą samą ilość wody na ziemi i księżycu to wyjdzie mi inna masa, tylko tyle.

cytat:
Elathir napisał(a)
Do UP, przepraszam, ale ty chyba nie rozumiesz, odległość != długość trasy jaką przebędziemy. Co więcej jak prędkość ma wpływać na trasę? Jeżeli światło poleci po prostej (o czym już wiemy, że nie do końca, otóż światło w polu grawitacyjnym leci prosto, tylko przestrzeń się zakrzywia) to jaki problem jest zrobić to samo tylko wolniej?


a no problem jest bo o ile pokonanie pola grawitacyjnego Ziemi nie jest problemem to może być problemem przy obiektach o dużo większej masie i w takim wypadku musisz przelecieć po orbicie (i bez teoretyzowania o nie wiadomo czym) Wink . Światło przejdzie w linii prostej, inny obiekt w tym statek kosmiczny nie.. Dlatego nadal uważam, że Rok Świetlny można zamienić na km, tylko przy założeniu że odległość tą przemierzy światło..

Nie przekonałeś mnie. Big Grin

__________________

Ten post był edytowany 1 raz(y), ostatnio edytowany przez Cerebrus: 06-12-2011 21:09.

06-12-2011 21:09 Cerebrus jest offline Szukaj postów użytkownika: Cerebrus Dodaj Cerebrus do Listy kontaktów
Molasar
Viking


Data rejestracji: 26-12-2006
Postów: 658

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Cerebrus napisał(a)
Jak sam widzisz korekta milana dotyczyła JEDNOSTEK w sensie stricte(...)

Proponuję najpierw zapoznać się ze znaczeniem zwrotów sensu stricto i stricte skoro już próbujesz błysnąć łacinąWink
Do Twojego przypadku jak ulał pasuje powiedzenie "quidquid latine dictum sit, altum videtur"Big Grin

cytat:
Cerebrus napisał(a)
bardzo mi przykro z Twojego powodu... na prawdę. Big Grin

Naprawdę...?Big Grin
Bo mnie ani trochęHappy

cytat:
Cerebrus napisał(a)
Co do mojej wypowiedzi to widać wyraźnie, że był to błąd wynikający z pośpiechu do którego się z resztą przyznałem Big Grin

Owszem, można coś omyłkowo napisać raz, ale nie 2 czy 3 razy w jednym zdaniu, bo to już premedytacja, a nie afektBig Grin
Nadal nie rozumiesz czym jest kontekst...

cytat:
Cerebrus napisał(a)
a Ty chłopie w ogóle nie ogarniasz tej całej dyskusji.. i jeszcze to całe nazewnictwo, którym poratowała Cię wikipedia sprawia że Twój post wygląda jak psi stolec okraszony diamentami.

O ja nieogarnięty, co ja pocznęBig Grin
A tak na poważnie... Nie wiem co robiłeś, gdy ja czytałem książki chociażby nt. astronomii (z których Ty połowy w życiu na oczy nawet nie zobaczysz), ale gdy tak patrzę na ten gimnazjalny poziom ripost, to wcale nie zdziwiłbym się, gdybyś w tamtym czasie jeszcze "ciumkał smoka"Big Grin

Zabawne jest też to, że gdy ktoś chce komuś "pojechać" (nie mając w zanadrzu innych argumentów), to (prawie) zawsze podpiera się Wikipedią (która sama w sobie jest źródłem jak każde inne, czasem nawet bardziej rzetelnym od tych tzw. oficjalnych)rotfl
Wiedz jednak, że nie musiałem nią się ratować, gdyż zagadnienia takie jak układ SI, wielokrotności, podwielokrotności etc. wałkowałem już na samym początku technikum elektronicznego, bez mała ~20 lat temu...

A skoro już zaniżyłeś poziom do tego stopnia, że próbujesz mi ubliżyć używając synonimu słowa "guano" w odniesieniu do treści moich postów, to wiedz że tym samym właśnie strzeliłeś sobie w kolano i przestałeś być dla mnie wartościowym adwersarzem w tej dyskusjiWink

cytat:
Cerebrus napisał(a)
To znaczy, że jeżeli zważę tą samą ilość wody na ziemi i księżycu to wyjdzie mi inna masa, tylko tyle.

Po raz kolejny udowadniasz, że nie wiesz o czym piszesz...
Zmieni się tylko jej ciężar - masa pozostanie ta sama...

---

cytat:
Elathir napisał(a)
(...)wytłumaczenie zwykłemu śmiertelnikowi czym jest parsek trywialne nie jest Wink

To może najkrócej jak się da...?chytry
parsek = ~3,26 roku świetlnego

---

PS Caen jak zwykle przyszedł i rozchrzanił systemWink

__________________

Ten post był edytowany 2 raz(y), ostatnio edytowany przez Molasar: 06-12-2011 21:33.

06-12-2011 21:22 Molasar jest offline Strona domowa Molasar Szukaj postów użytkownika: Molasar Dodaj Molasar do Listy kontaktów
Pathogen
Triple Ace


images/avatars/avatar-25578.jpg

Data rejestracji: 12-09-2010
Postów: 193
Kraina: Necropolia II; Necropolia IX

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

mam taką ciężką rozkminę że Molasar to na 100 procent stary kawaler

__________________
śp. gen. Prezydent Wojciech Jaruzelski, świeć Panie nad jego duszą
06-12-2011 21:25 Pathogen jest offline Szukaj postów użytkownika: Pathogen Dodaj Pathogen do Listy kontaktów
Elderion
King


Data rejestracji: 16-02-2009
Postów: 951
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Moria III

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Cerebrus napisał(a)
cytat:
Elathir napisał(a)
To znaczy, że jak masz kilogram to uzyskasz go tylko ważąc wodę a nic innego już nie? w końcu kilogram to waga litra wody w 4st. Kilogram dalej pozostaje kilogramem niezależnie co ważysz.


To znaczy, że jeżeli zważę tą samą ilość wody na ziemi i księżycu to wyjdzie mi inna masa, tylko tyle.

cytat:
Elathir napisał(a)
Do UP, przepraszam, ale ty chyba nie rozumiesz, odległość != długość trasy jaką przebędziemy. Co więcej jak prędkość ma wpływać na trasę? Jeżeli światło poleci po prostej (o czym już wiemy, że nie do końca, otóż światło w polu grawitacyjnym leci prosto, tylko przestrzeń się zakrzywia) to jaki problem jest zrobić to samo tylko wolniej?


a no problem jest bo o ile pokonanie pola grawitacyjnego Ziemi nie jest problemem to może być problemem przy obiektach o dużo większej masie i w takim wypadku musisz przelecieć po orbicie (i bez teoretyzowania o nie wiadomo czym) Wink . Światło przejdzie w linii prostej, inny obiekt w tym statek kosmiczny nie.. Dlatego nadal uważam, że Rok Świetlny można zamienić na km, tylko przy założeniu że odległość tą przemierzy światło..

Nie przekonałeś mnie. Big Grin


Do pierwszego. Nie wyjdzie Ci inna masa, tylko ciężar. Masa jest stała, ciężar nie. To taka dygresja.

Rok świetlny. To tylko odległość, skalar, nic więcej. Równie dobrze odległości między miastami możesz zapisywać w milimetrach, też wyjdzie to samo, bo to miara odległości. Tylko rząd wielkości inny. Nazywa się tak, a nie inaczej, bo ktoś tak sobie wymyślił. Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że ta twoja Alfa znajduje się o dwa pierdnięcia od Ziemi, jeśli tylko zdefiniujesz pierdnięcie. Jednostka jak każda inna. Możesz zapomnieć, że to się nazywa rokiem świetlnym i używać centymetrów.
06-12-2011 21:32 Elderion jest offline Szukaj postów użytkownika: Elderion Dodaj Elderion do Listy kontaktów
Cerebrus
Triple Ace


images/avatars/avatar-23434.gif

Data rejestracji: 07-07-2011
Postów: 215
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Opole

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Molasar napisał(a)
Owszem, można coś omyłkowo napisać raz, ale nie 2 czy 3 razy w jednym zdaniu, bo to już premedytacja, a nie afektBig Grin
Nadal nie rozumiesz czym jest kontekst...


Dobrze, że to podkreśliłeś bo w tym właśnie tkwi Twój problem Big Grin , nie zrozumiałeś sedna wypowiedzi i dlatego Twoje "biliony km" okazały się bzdurą. Nawet Caen Ci to zgrabnie wyjaśnił, ale Ty dalej swoje wałkujesz z uporem godnym lepszej sprawy...
a zamiast argumentów, próbujesz zaimponować wiekiem, eksperiencją i tym, że przeczytałeś "Małego Księcia"...

__________________

Ten post był edytowany 1 raz(y), ostatnio edytowany przez Cerebrus: 06-12-2011 23:23.

06-12-2011 21:34 Cerebrus jest offline Szukaj postów użytkownika: Cerebrus Dodaj Cerebrus do Listy kontaktów
Molasar
Viking


Data rejestracji: 26-12-2006
Postów: 658

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Pathogen napisał(a)
mam taką ciężką rozkminę że Molasar to na 100 procent stary kawaler

Owszem, nie dałem się (jeszcze) zaobrączkowaćBig Grin
Masz z tym jakiś problem...?chytry

Przy czym nie widzę związku pomiędzy byciem kawalerem (nawet starym), a byciem w wolnym związku...

__________________

06-12-2011 21:41 Molasar jest offline Strona domowa Molasar Szukaj postów użytkownika: Molasar Dodaj Molasar do Listy kontaktów
Cerebrus
Triple Ace


images/avatars/avatar-23434.gif

Data rejestracji: 07-07-2011
Postów: 215
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Opole

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Elderion napisał(a)
cytat:
Cerebrus napisał(a)
cytat:
Elathir napisał(a)
To znaczy, że jak masz kilogram to uzyskasz go tylko ważąc wodę a nic innego już nie? w końcu kilogram to waga litra wody w 4st. Kilogram dalej pozostaje kilogramem niezależnie co ważysz.


To znaczy, że jeżeli zważę tą samą ilość wody na ziemi i księżycu to wyjdzie mi inna masa, tylko tyle.

cytat:
Elathir napisał(a)
Do UP, przepraszam, ale ty chyba nie rozumiesz, odległość != długość trasy jaką przebędziemy. Co więcej jak prędkość ma wpływać na trasę? Jeżeli światło poleci po prostej (o czym już wiemy, że nie do końca, otóż światło w polu grawitacyjnym leci prosto, tylko przestrzeń się zakrzywia) to jaki problem jest zrobić to samo tylko wolniej?


a no problem jest bo o ile pokonanie pola grawitacyjnego Ziemi nie jest problemem to może być problemem przy obiektach o dużo większej masie i w takim wypadku musisz przelecieć po orbicie (i bez teoretyzowania o nie wiadomo czym) Wink . Światło przejdzie w linii prostej, inny obiekt w tym statek kosmiczny nie.. Dlatego nadal uważam, że Rok Świetlny można zamienić na km, tylko przy założeniu że odległość tą przemierzy światło..

Nie przekonałeś mnie. Big Grin


Do pierwszego. Nie wyjdzie Ci inna masa, tylko ciężar. Masa jest stała, ciężar nie. To taka dygresja.

Rok świetlny. To tylko odległość, skalar, nic więcej. Równie dobrze odległości między miastami możesz zapisywać w milimetrach, też wyjdzie to samo, bo to miara odległości. Tylko rząd wielkości inny. Nazywa się tak, a nie inaczej, bo ktoś tak sobie wymyślił. Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że ta twoja Alfa znajduje się o dwa pierdnięcia od Ziemi, jeśli tylko zdefiniujesz pierdnięcie. Jednostka jak każda inna. Możesz zapomnieć, że to się nazywa rokiem świetlnym i używać centymetrów.


Masa jest względna a nie stała bo z perspektywy wszechświata co niby chcesz uważać za jej wyznacznik??

Zmieniłeś temat zupełnie w tym momencie. Jeszcze raz tłumaczę, mając powiedzmy dwa miasta Nowy Jork i Moskwę, najkrótsza droga między nimi to jakaś tam odległość idąca po łuku na powierzchni Ziemi. Wiadomo, że krótszą drogą byłaby droga przez wnętrze Ziemi, ale że jest to niewykonalne za najkrótszą uważa się tą po powierzchni Ziemi... No i o czywiście można powiedzieć, że najkrótszą drogą łączącą te dwa miasta jest linia prosta, ale PRZY ZAŁOŻENIU, że dałoby się przemierzyć wnętrze Ziemi.

Dokładnie tak samo jest z Rokiem Świetlnym, można go oczywiście przedstawić w km, proszę bardzo, ale PRZY ZAŁOŻENIU, że tą odległość pokona światło bo inny obiekt nie będzie wstanie pokonać tej odległości w linii prostej a co za tym idzie pokona większy dystans.

__________________

06-12-2011 21:56 Cerebrus jest offline Szukaj postów użytkownika: Cerebrus Dodaj Cerebrus do Listy kontaktów
Elathir
Lord


Data rejestracji: 17-11-2008
Postów: 468
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Moria IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Dobra, jeszcze raz żebyś zrozumiał. Przez odległość rozumiemy najkrótszą drogę pomiędzy dwoma punktami mierzoną w danym systemie wymiarów. Mierząc odległość pomiędzy miastami rzeczywiście korzystamy z przestrzeni dwuwymiarowej, gdyż w takiej się poruszamy (oczywiście nie tylko, mamy zjazdy, podjazdy, schody itd. ale w tym ujęciu ignorujemy trzeci wymiar). W astronomii natomiast posługujemy się przestrzenią trójwymiarową i podajemy tutaj najkrótszą drogę w ramach trzech wymiarów. Natomiast przy wyznaczaniu odległości nie mają znaczenia przeszkody.
Tj. odległości pomiędzy Gdańskiem a Kairem nie zmienia fakt, że po drodze mamy góry i morze. Według twojego rozumowania odległość między Kairem a Gdańskiem jest różna dla samolotu, statku i samochodu, gdyż muszą one pokonać ją rożnymi trasami; a to jest wierutna bzdura bo odległość będzie ta sama.
Mylisz przeszkody stojące na drodze (jak morze) z dokonaniem pomiarów w innym zestawie wymiarów (podróż przez środek ziemi). W argumentacji miejskiej dodajesz sobie wymiary, w kosmicznej umiejscawiasz przeszkody. Prawidłowym rozwinięciem podróży przez środek ziemi dla skali kosmicznej byłoby zagięcie czasoprzestrzeni (na którego temat zresztą toczyła się w tym wątku dyskusja) a nie konieczność nadłożenia drogi z powodu pulsara po drodze. I lata świetlne da się przeliczyć na metry zawsze, oczywiście jeżeli pozostajemy w tym samym zestawie wymiarów.


Co do masy, to masa jest stała. Większość osób myli ją z ciężarem, czyli siłą oddziaływania między ziemią a obiektem (czyli tym jak trudno go np. podnieść). Jednak ciężar mierzymy w Newtonach i faktycznie będzie on inny na różnych planetach. Natomiast masa jest miara bezwładności obiektu, czyli daje nam wyobrażenie co się stanie gdy na obiekt zadziałamy z pewną siłą. I tak kilogram cukru będzie podnieść dwa razy łatwiej od dwóch na każdym ciele niebieskim. Zderzenie czołowe dwóch obiektów o różnych masach a tej samej prędkości sprawi iż, to ta o większej masie narzuci kierunek ruchu ciałom po zderzeniu itd.

Cerebus, widać, że nie miałeś jeszcze do czynienia z absolutnymi podstawami fizyki na poziomie LO (przynajmniej z moich czasów) więc przed wykłócaniem się warto sprawdzić definicję podstawowych pojęć np. na Wikipedii.

__________________
A co mi tam, jak ktoś ma zamiar zacząć grę na r15 niech skorzysta z linka http://r15.bloodwars.interia.pl/r.php?r=3314

Ten post był edytowany 2 raz(y), ostatnio edytowany przez Elathir: 06-12-2011 22:26.

06-12-2011 22:20 Elathir jest offline Szukaj postów użytkownika: Elathir Dodaj Elathir do Listy kontaktów
Cerebrus
Triple Ace


images/avatars/avatar-23434.gif

Data rejestracji: 07-07-2011
Postów: 215
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Opole

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Elathir napisał(a)

Tj. odległości pomiędzy Gdańskiem a Kairem nie zmienia fakt, że po drodze mamy góry i morze. Według twojego rozumowania odległość między Kairem a Gdańskiem jest różna dla samolotu, statku i samochodu, gdyż muszą one pokonać ją rożnymi trasami; a to jest wierutna bzdura bo odległość będzie ta sama.


Mówisz, że to bzdura? Oczywiście, że odległość do przebycia z Gdańska do Kairu będzie różna dla samochodu i samolotu, to chyba oczywiste nie? Czy uważasz że może przemierzą to samą odległość? Nie chcę robić z Ciebie idioty, ale po prostu tak jest.

Próbujesz mi wytłumaczyć jakieś banalne farmazony o których każdy dobrze wie a sam nie próbujesz zrozumieć co chce Ci przekazać...

Najprościej jak się da:

Skoro mamy Rok Świetlny - jednostkę odległości, która w SWOIM ZAŁOŻENIU jest odległością, którą może pokonać TYLKO ŚWIATŁO (bo inny obiekt chcąc nie chcąc pokona odległość większą) w ciągu jednego roku a jak wiadomo światło w przestrzeni kosmicznej porusza się inaczej niż sonda kosmiczna to oczywiście można zamienić Rok Świetlny na km, przy założeniu że to światło przemierzy tą odległość.

1. jeżeli wyślesz sonde kosmiczną to okaże się, że pokonała większą odległość
2. jeżeli polaci tam coś szybszego od światła to okaże się może że to mniejsza odległość

itd...

REASUMUJĄC : JEŻELI ODLEGŁOŚĆ OD OBIEKTU A DO OBIEKTU B RÓWNA SIĘ 1 ROK ŚWIETLNY TO W PRZELICZENIU NA KM BĘDZIE TO ~9.5 BILIONÓW KM POD WARUNKIEM, ŻE PRZEMIERZYSZ TĄ ODLEGŁOŚĆ Z PRĘDKOŚCIĄ ŚWIATŁA.

Co do masy to oba te pojęcia są masą jedna grawitacyjną druga bezwładną, ale nadal ładnie piszesz regułki a nie myślisz samodzielnie.. żeby zmierzyć masę musisz mieć układ odniesienia czyż nie? Oczywiście z punktu widzenia masy bezwładnej kg wody owszem będzie ona stała, ale tylko względnie np. względem 1/2 kg wody.. nie mając układu odniesienia nie będziesz w stanie jej określić.

__________________

Ten post był edytowany 3 raz(y), ostatnio edytowany przez Cerebrus: 06-12-2011 23:19.

06-12-2011 23:07 Cerebrus jest offline Szukaj postów użytkownika: Cerebrus Dodaj Cerebrus do Listy kontaktów
Elderion
King


Data rejestracji: 16-02-2009
Postów: 951
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Moria III

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Cerebrus napisał(a)
cytat:
Elathir napisał(a)

Tj. odległości pomiędzy Gdańskiem a Kairem nie zmienia fakt, że po drodze mamy góry i morze. Według twojego rozumowania odległość między Kairem a Gdańskiem jest różna dla samolotu, statku i samochodu, gdyż muszą one pokonać ją rożnymi trasami; a to jest wierutna bzdura bo odległość będzie ta sama.


Mówisz, że to bzdura? Oczywiście, że odległość do przebycia z Gdańska do Kairu będzie różna dla samochodu i samolotu, to chyba oczywiste nie? Czy uważasz że może przemierzą to samą odległość? Nie chcę robić z Ciebie idioty, ale po prostu tak jest.

Próbujesz mi wytłumaczyć jakieś banalne farmazony o których każdy dobrze wie a sam nie próbujesz zrozumieć co chce Ci przekazać...

Najprościej jak się da:

Skoro mamy Rok Świetlny - jednostkę odległości, która w SWOIM ZAŁOŻENIU jest odległością, którą może pokonać TYLKO ŚWIATŁO (bo inny obiekt chcąc nie chcąc pokona odległość większą) w ciągu jednego roku a jak wiadomo światło w przestrzeni kosmicznej porusza się inaczej niż sonda kosmiczna to oczywiście można zamienić Rok Świetlny na km, przy założeniu że to światło przemierzy tą odległość.

1. jeżeli wyślesz sonde kosmiczną to okaże się, że pokonała większą odległość
2. jeżeli polaci tam coś szybszego od światła to okaże się może że to mniejsza odległość

itd...

REASUMUJĄC : JEŻELI ODLEGŁOŚĆ OD OBIEKTU A DO OBIEKTU B RÓWNA SIĘ 1 ROK ŚWIETLNY TO W PRZELICZENIU NA KM BĘDZIE TO ~9.5 BILIONÓW KM POD WARUNKIEM, ŻE PRZEMIERZYSZ TĄ ODLEGŁOŚĆ Z PRĘDKOŚCIĄ ŚWIATŁA.

Co do masy to oba te pojęcia są masą jedna grawitacyjną druga bezwładną, ale nadal ładnie piszesz regułki a nie myślisz samodzielnie.. żeby zmierzyć masę musisz mieć układ odniesienia czyż nie? Oczywiście z punktu widzenia masy bezwładnej kg wody owszem będzie ona stała, ale tylko względnie np. względem 1/2 kg wody.. nie mając układu odniesienia nie będziesz w stanie jej określić.


To wszystko to twoje "przemyślenia" czy gdzieś o tym przeczytałeś?
Może wróćmy do początku. Wiesz w ogóle czym jest odległość, w jaki sposób obecnie definiuje się metr? Wiesz choć mniej więcej czym jest masa i czym różni się ona od ciężaru? Wczytałeś się dokładnie w definicję tworu nazywanego rokiem świetlnym?
06-12-2011 23:41 Elderion jest offline Szukaj postów użytkownika: Elderion Dodaj Elderion do Listy kontaktów
Molasar
Viking


Data rejestracji: 26-12-2006
Postów: 658

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

ZDZICZAŁEMrotfl

Borze świerkowy, Ty widzisz i nie grzmiszBig Grin
Może go uśpijmy, co...?Big Grin

Cerebrus, wg. Twoich "teorii" jeśli pójdę na piechotę z Wrocławia do Warszawy, a następnie wrócę do Wrocławia dokładnie tą samą trasą, tyle że już nie będę szedł na piechotę, a jechał samochodem, to pokonam różne odległości (bo prędkości podróży będą różne), czyż nie...?rotfl

To, ile rok świetlny ma kilometrów W ŻADNYM WYPADKU nie zależy od tego, z jaką prędkością tę odległość się pokonuje - zawsze jest to ~9,5 biliona km! Capissi....?
Nie próbuj więc na siłę poprawiać tego, co w fizyce wiadomo od dziesięcioleci, bo bardzo kiepsko Ci to idzie...
Odnoszę wrażenie że jeszcze chwila, a dowiemy się od Ciebie, iż Newton i Einstein się mylili, a Kopernik był(a) kobietąBig Grin
W ogóle jestem w szoku, że mając tu, na tym skromnym forum tak genialny umysł jak Twój, jeszcze nie odbywamy podróży międzygalaktycznych z prędkościami, przy których c jest jak prędkość połączenia modemu analogowego (to takie coś, co było na początku, zanim podłączyli Ci neozdradę)Big Grin

Mam nikłą nadzieję, że "mądrości" z Twoich postów to jedynie perfidnie przebiegła prowokacjaBig Grin

Nie chcę być niemiły, ale miej świadomośc tego, że stałem się głupszy o Twoje posty, które od wczoraj w tym wątku przeczytałemBig Grin

---

cytat:
Cerebrus napisał(a)
Nawet Caen Ci to zgrabnie wyjaśnił, ale Ty dalej swojej wałkujesz z uporem godnym lepszej sprawy...

Gdybyś zadał sobie trud wnikliwego przestudiowania postu Caena, chociażby w części dot. mnie, to zauważyłbyś iż napisał cyt. "Molasar nie ma racji stosunkowo najmniej"...

cytat:
Cerebrus napisał(a)
(...)a zamiast argumentów, próbujesz zaimponować wiekiem, eksperiencją i tym, że przeczytałeś "Małego Księcia"...

Kpina zawarta w Twoim poście pozwala założyć, iż Ty "Małego Księcia" na pewno nie przeczytałeś (czy aby tylko tej jednej książki w swoim życiu w rękach nie miałeś...?Big Grin ), który na swój sposób bardzo wartościową książką jednak jest (ale Ty o tym przecież nie wiesz, bo najpierw musiałbyś się splamić jej przeczytaniem, a następnie zrozumieniemBig Grin )...

---

I tym oto sposobem kończę już wszelką dyskusję z Tobą, gdyż o wiele bardziej konstruktywnym i absorbującym zajęciem będzie porzucanie sobie (fluorescencyjnie wręczBig Grin ) zielonym groszkiem o ścianęWink

__________________

Ten post był edytowany 3 raz(y), ostatnio edytowany przez Molasar: 06-12-2011 23:54.

06-12-2011 23:44 Molasar jest offline Strona domowa Molasar Szukaj postów użytkownika: Molasar Dodaj Molasar do Listy kontaktów
Elathir
Lord


Data rejestracji: 17-11-2008
Postów: 468
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Moria IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Cerebrus napisał(a)
cytat:
Elathir napisał(a)

Tj. odległości pomiędzy Gdańskiem a Kairem nie zmienia fakt, że po drodze mamy góry i morze. Według twojego rozumowania odległość między Kairem a Gdańskiem jest różna dla samolotu, statku i samochodu, gdyż muszą one pokonać ją rożnymi trasami; a to jest wierutna bzdura bo odległość będzie ta sama.


Mówisz, że to bzdura? Oczywiście, że odległość do przebycia z Gdańska do Kairu będzie różna dla samochodu i samolotu, to chyba oczywiste nie? Czy uważasz że może przemierzą to samą odległość? Nie chcę robić z Ciebie idioty, ale po prostu tak jest.

Próbujesz mi wytłumaczyć jakieś banalne farmazony o których każdy dobrze wie a sam nie próbujesz zrozumieć co chce Ci przekazać...

Najprościej jak się da:

Skoro mamy Rok Świetlny - jednostkę odległości, która w SWOIM ZAŁOŻENIU jest odległością, którą może pokonać TYLKO ŚWIATŁO (bo inny obiekt chcąc nie chcąc pokona odległość większą) w ciągu jednego roku a jak wiadomo światło w przestrzeni kosmicznej porusza się inaczej niż sonda kosmiczna to oczywiście można zamienić Rok Świetlny na km, przy założeniu że to światło przemierzy tą odległość.

1. jeżeli wyślesz sonde kosmiczną to okaże się, że pokonała większą odległość
2. jeżeli polaci tam coś szybszego od światła to okaże się może że to mniejsza odległość

itd...

REASUMUJĄC : JEŻELI ODLEGŁOŚĆ OD OBIEKTU A DO OBIEKTU B RÓWNA SIĘ 1 ROK ŚWIETLNY TO W PRZELICZENIU NA KM BĘDZIE TO ~9.5 BILIONÓW KM POD WARUNKIEM, ŻE PRZEMIERZYSZ TĄ ODLEGŁOŚĆ Z PRĘDKOŚCIĄ ŚWIATŁA.

Co do masy to oba te pojęcia są masą jedna grawitacyjną druga bezwładną, ale nadal ładnie piszesz regułki a nie myślisz samodzielnie.. żeby zmierzyć masę musisz mieć układ odniesienia czyż nie? Oczywiście z punktu widzenia masy bezwładnej kg wody owszem będzie ona stała, ale tylko względnie np. względem 1/2 kg wody.. nie mając układu odniesienia nie będziesz w stanie jej określić.



Człowieku, wejdź na Wikipedię, otwórz dowolne encyklopedię lub weź dowolny podręcznik do fizyki z LO (najlepiej taki sprzed reformy oświaty, bo teraz to samymi ogólnikami sypią) i sprawdź definicję odległości, masy itd. bo ewidentnie ich nie znasz. Nie wiesz ani czym jest odległość, ani jak się ją mierzy ani czym jest masa i czym rożni się od ciężaru. Zresztą jestem z wykształcenia inżynierem (co prawda informatyki, ale zawsze) i jakoś nigdy nie spotkałem się z pojęciami masy grawitacyjnej i bezwładnej. Aż sprawdziłem sobie w encyklopedii pojęć fizycznych i tam też o niczym takim nie słyszeli. Choć może mam zły słowniczek, ale Wikipedia też nic o tym nie wie.

__________________
A co mi tam, jak ktoś ma zamiar zacząć grę na r15 niech skorzysta z linka http://r15.bloodwars.interia.pl/r.php?r=3314
06-12-2011 23:55 Elathir jest offline Szukaj postów użytkownika: Elathir Dodaj Elathir do Listy kontaktów
Arius
Debeściak BW


images/avatars/avatar-7294.jpg

Data rejestracji: 04-09-2006
Postów: 4.593
Kraina: Moria III
Skąd: Wa-wa

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Caen napisał(a)

Co to ma do rzeczy? Shocked To jaką drogę będziesz musiał przebyć chcąc przelecieć z jednego miejsca na drugie i ile będziesz musiał po drodze zygzakować nie ma żadnego związku z odległością jako taką.

Żeby dostać się do pobliskiego domu muszę pokonać spory dystans, bo najpierw muszę wzdłuż rzeki pójść do mostu, a potem tyle samo pokonać po drugiej stronie. Ale to nie znaczy, że odległość od mojego domu do tamtego wynosi tyle ile przeszedłem chytry


Caen nie mogę się akurat zgodzić tu z Tobą.
Odległość, a dokładniej miara odległości to po prostu funkcja spełniająca pewne własności. To, że naturalne jest dla człowieka używanie miary euklidesowej, nie oznacza, że inne miary są niepoprawne.

Jeżeli będę posiadał moc teleportacji, to dla mnie może istnieć miara odległości tzw. trywialna, która dowolnym 2 punktom przyporządkowuje odległość 1, a odległość pomiędzy punktem i nim samym 0 jest funkcją liczącą poprawnie odległość.
To, że np. dla 2 różnych punktów odległość liczona miarą euklidesową będzie wynosiła 10, nie oznacza, że zmierzenie odległości miarą trywialną i powiedzenie, że wynosi ona 1 jest niepoprawne.


Odległość jako taka to nie linia prosta, co masz na myśli w ogóle pisząc odległość jako taka? Odległość to funkcja która poprawnie zdefiniowana musi posiadać pewne własności. Ale to jak ją zdefiniujemy to już zależy od tego co potrzebujmy.

__________________
Pierwszy licencjonowany pielgrzym i zabójca króla wilków na R1 i R3.
Nick R3 Allise BYŁY TOP_1
07-12-2011 00:01 Arius jest offline Szukaj postów użytkownika: Arius Dodaj Arius do Listy kontaktów
Molasar
Viking


Data rejestracji: 26-12-2006
Postów: 658

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Elathir napisał(a)
Zresztą jestem z wykształcenia inżynierem (co prawda informatyki, ale zawsze) i jakoś nigdy nie spotkałem się z pojęciami masy grawitacyjnej i bezwładnej. Aż sprawdziłem sobie w encyklopedii pojęć fizycznych i tam też o niczym takim nie słyszeli. Choć może mam zły słowniczek, ale Wikipedia też nic o tym nie wie.

Jest, jest na WikiTongue
http://pl.wikipedia.org/wiki/Masa_bezw%C5%82adna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Masa_ci%C4%99%C5%BCka
Po poście widać, że Cerebrus ewidentnie stamtąd zassał pojęcia, choć sam w kpiarskim tonie mi zarzucał, że muszę nią się ratowaćBig Grin

__________________

07-12-2011 00:06 Molasar jest offline Strona domowa Molasar Szukaj postów użytkownika: Molasar Dodaj Molasar do Listy kontaktów
Cerebrus
Triple Ace


images/avatars/avatar-23434.gif

Data rejestracji: 07-07-2011
Postów: 215
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Opole

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Elathir napisał(a)
Człowieku, wejdź na Wikipedię, otwórz dowolne encyklopedię lub weź dowolny podręcznik do fizyki z LO (najlepiej taki sprzed reformy oświaty, bo teraz to samymi ogólnikami sypią) i sprawdź definicję odległości, masy itd. bo ewidentnie ich nie znasz. Nie wiesz ani czym jest odległość, ani jak się ją mierzy ani czym jest masa i czym rożni się od ciężaru. Zresztą jestem z wykształcenia inżynierem (co prawda informatyki, ale zawsze) i jakoś nigdy nie spotkałem się z pojęciami masy grawitacyjnej i bezwładnej. Aż sprawdziłem sobie w encyklopedii pojęć fizycznych i tam też o niczym takim nie słyszeli. Choć może mam zły słowniczek, ale Wikipedia też nic o tym nie wie.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Masa_(fizyka) (niecałe 10 sekund)

inżynierem jesteś, aha....

PS. Skoro nie masz już więcej argumentów (nawet tych od rzeczy) to możemy chyba zakończyć tą pogawędkę... Big Grin

__________________

07-12-2011 00:09 Cerebrus jest offline Szukaj postów użytkownika: Cerebrus Dodaj Cerebrus do Listy kontaktów
Elathir
Lord


Data rejestracji: 17-11-2008
Postów: 468
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Moria IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Mój błąd, źle zerknąłem. Tyle, że pojęcie masy bezwładnej pokrywa się z podanym przeze mnie pojęciem masy (czyt. miara bezwładności ciała) a te dwa ładne wzorki opisują w zasadzie ciężar.

Cebrus, inaczej: jaka jest jednostka masy? Jakimi jednostkami natomiast wyraża się podane przez ciebie wartości? Nie zauważyłeś, że coś się nie zgadza? Tu mamy kilogramy a tam Newtony.


I jak widzę ta rozmowa zaczyna mi się powoli jak Molsarowi udzielać bo głupieję i sam zaczynam głupie błędy robić.

__________________
A co mi tam, jak ktoś ma zamiar zacząć grę na r15 niech skorzysta z linka http://r15.bloodwars.interia.pl/r.php?r=3314

Ten post był edytowany 2 raz(y), ostatnio edytowany przez Elathir: 07-12-2011 00:24.

07-12-2011 00:19 Elathir jest offline Szukaj postów użytkownika: Elathir Dodaj Elathir do Listy kontaktów
Strony (9): « poprzednie 1 2 [3] 4 5 następny » ... ostatni » Struktura drzewiasta | Struktura tablicy
Przejdź do:
Zamieść nowy temat Odpowiedz na Post
Oficjalne Forum Blood Wars » Różne » Offtopic » DYSKUSJA Dysputy o fizyce w skali mikro i makro

Oprogramowanie Forum: Burning Board 2.3.6, Opracowane przez WoltLab GmbH