Przejdź do strony głównej Zarejestruj się Kalendarz Lista użytkowników Członkowie Teamu Szukaj Często Zadawane Pytania
Oficjalne Forum Blood Wars » Różne » Offtopic » DYSKUSJA Świat wg S. Hawkinga » Witamy gościa [Zaloguj się|Zarejestruj się]
Ostatni Post | Pierwszy Nieczytany Post Drukuj | Dodaj Temat do Ulubionych
Strony (3): « poprzednie 1 [2] 3 następny » Zamieść nowy temat Odpowiedz na Post
Przeskocz na dół strony Świat wg S. Hawkinga 12 Ankieta - średnia ocena: 6,25
Autor
Post « Poprzedni Temat | Następny Temat »
vesper
Lord


Data rejestracji: 20-08-2006
Postów: 267
Klan: Khan Raiders
Skąd: z dala od pluszu

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Elathir napisał(a)
I krótka kwestia do ateistów myślących, że kreacjonizm jest poglądem Kościoła. Nie nie jest, jak może nim być skoro powstał w latach 60-tych XX wieku? Zresztą już św. Augustyn, jeden z wielkich ojców Kościoła pisał w V wieku, że dosłowne traktowanie księgi rodzaju (wydarzenia przed Abrahamem, czyli stworzenie świata czy potop) to głupota i należy czytać te fragment Pisma jako metaforę.


Nie wiem z jakimi ateistami masz do czynienia. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że żaden w miarę rozsądny ateista nie będzie przypisywał kreacjonizmu Kościołowi (o ile masz na myśli wyłącznie Kościół Katolicki). Żaden też w miarę rozsądny ateista nie będzie nikomu wmawiał, że kreacjonizm powstał w XX wieku. Prowieniencja jest zdecydowanie odleglejsza w czasie. I to zarówno w wymiarze czysto religijnym, jak i traktowanym bardziej wąsko - antyewolucyjnym.

__________________
Jak mawiali starożytni Rosjanie: Na dziesięciu facetów, dziewięciu lubi kobiety z dużym biustem, dziesiąty woli tych dziewięciu
18-04-2012 13:45 vesper jest offline Szukaj postów użytkownika: vesper Dodaj vesper do Listy kontaktów
Fretkomaniak
Lord


images/avatars/avatar-20763.jpg

Data rejestracji: 17-01-2009
Postów: 469
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Necropolia V

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Konrad napisał(a)
cytat:
A co wiecej, wcale nie wtrazalaja sie ze swoimi interpretacjami w zycie innych z tego prostego powodu ze nieortodoksi nie sa tego 'warci'.

To i tak są lepsi niż chrześcijańscy i islamscy fundamentaliści, którzy najchętniej "nawróciliby" cały świat ze wszystkimi ludźmi na swoją modłę.


Trochę uogólnianie, ale niech będzie.

I żeby była jasność - chyba każda "wiara" chciałaby nawrócić na swoją religię (uogólniając). Nawet ateista (święty przykład znamy z forum :3).
18-04-2012 14:07 Fretkomaniak jest offline Szukaj postów użytkownika: Fretkomaniak Dodaj Fretkomaniak do Listy kontaktów
cheapgun
Viking


images/avatars/avatar-21728.jpg

Data rejestracji: 12-03-2008
Postów: 502
Klan: Armia Cienia/Siewcy Smierci
Kraina: Necropolia III; Necropolia VIII; Moria IV
Skąd: Armia Cienia

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Konrad napisał(a)
cytat:
A co wiecej, wcale nie wtrazalaja sie ze swoimi interpretacjami w zycie innych z tego prostego powodu ze nieortodoksi nie sa tego 'warci'.

To i tak są lepsi niż chrześcijańscy i islamscy fundamentaliści, którzy najchętniej "nawróciliby" cały świat ze wszystkimi ludźmi na swoją modłę.


Howgh!

__________________


by Alvaria

chytry MESS chytry

Beware the Beast man, for he is the Devil's pawn...

18-04-2012 14:39 cheapgun jest offline Szukaj postów użytkownika: cheapgun Dodaj cheapgun do Listy kontaktów
AvarI
Viking


Data rejestracji: 13-01-2009
Postów: 651
Klan: MiS
Kraina: Moria IV
Skąd: Stalowa Wola

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Konrad napisał(a)
cytat:
A co wiecej, wcale nie wtrazalaja sie ze swoimi interpretacjami w zycie innych z tego prostego powodu ze nieortodoksi nie sa tego 'warci'.

To i tak są lepsi niż chrześcijańscy i islamscy fundamentaliści, którzy najchętniej "nawróciliby" cały świat ze wszystkimi ludźmi na swoją modłę.


Fundamentalni islamisci to by najchetniej zrobili kabum Big Grin
18-04-2012 16:26 AvarI jest offline Szukaj postów użytkownika: AvarI Dodaj AvarI do Listy kontaktów
SosnaN
King


images/avatars/avatar-21708.jpg

Data rejestracji: 08-07-2011
Postów: 858
Kraina: Moria V

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Hmmm...
Kościół katolicki nie zaprzecza istnieniu wielkiego wybuchu ani nawet ewolucji w świecie żywym z tego co mi wiadomo. Wink

Dosłownej interpretacji Biblii nie broni już od dawna. Wink
Katolicyzm jest obecnie Religią bardzo mocno sprzyjającą nauce.
Podobnie wczesny świat Islamu jest przecież twórcą współczesnej algebry.
Każda chyba religia wyciąga w jakiś sposób przyjazną rękę do naukowego widzenia świata.

Nie ma tak naprawdę sprzeczności między nauką a religią jeśli odrzucimy jakieś skrajności w obu przypadkach.

Trochę dla mnie jest śmieszne jak ktoś uważa że znajomość matematyki czy fizyki musi koniecznie oznaczać odrzucenie wiary w personifikowany Absolut. Wink
Taki przymus do ateizmu bo to to niby nauka tak każe czy tak na pewno wnioskuje jest jakąś dziwną ścieżką rozumu dla mnie. Wink
Podobnie w druga stronę, przymus do konkretnej Religi i konkretnej interpretacji i konkretnych posług bo tak Bóg na pewno chce też jest śmieszny. Wink

Jedno jest pewne, w materialnym doczesnym świecie raczej ten personifikowany Absolut się nie ujawnia zbyt nachalnie. Smile
Istnieje bardziej w postaci fundamentów, praw matematyki, fizyki, przyrody niż w postaci fizycznej tutaj obecnej osoby.
I chyba On bardzo kocha Ateistów. Wink
Podejrzewam że Ich konkretnie najbardziej. Wink

No i są jeszcze religie politeistyczne, też mają swój urok. Wink
I On też chyba je kocha. Wink
No i jest jeszcze kwestia wiary w reinkarnację. Wink
Taka wiara w reinkarnację sama w sobie wiarą w Boga, jednego czy wielu, nie musi być również. Wink
Ale najczęściej wiąże się właśnie z politeizmem. Wink
Czyli z wiarą w personifikowany Absolut ale w grupie. Wink

Więc na tym świecie każdy może wybrać co mu najlepiej odpowiada. Wink

Wink

__________________
cytat:
Caen napisał(a)
@SosnaN - piszesz brednie,
Twoja propozycja jest kompletnie nierealna,
Tego się NIE DA zrobić.

18-04-2012 17:03 SosnaN jest offline Szukaj postów użytkownika: SosnaN Dodaj SosnaN do Listy kontaktów
Yrdrasil
Viking


Data rejestracji: 02-12-2007
Postów: 600

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

nauka wcale nie zaprzecza istnieniu Boga choc tez istnienia jego nie potwierdza to jasne. Ci z naukowcow ktorzy badaja ta sprawe maja podobne podejscie co agnostyko-ateisci.

Z jednej prostej przyczyny - wciaz nie wiadomo CO spowodowalo Wielki wybuch wiec naukowcy zakladaja niewielka szanse ze podzialac na to mogla JAKAS istota nadprzyrodzona zwlaszcza jesli przyjmiemy ze w stanie przed wybuchem nie istnial czas bo kazda akcja wymaga istnienia czasu nie ?

i jeszcze jedno - Bog MOGLBY istniec przed czasem fizycznie poniewaz przed wybuchem wciaz istnial wszechswiat ale jako baaaardzo niewielka sfera (o srednicy dlugosci Plancka jesli pamiec mnie nie myli a ta wielkosc jest o wieeeele mniejsza niz srednica POJEDYNCZEGO atomu)

inna sprawa ze to malo prawdopodone bo wtedy istniala tylko energia nie bylo czegosc takiego jak materia (a przynajmniej tak sie uwaza)

__________________
r9 Gandarin Darangar
18-04-2012 20:03 Yrdrasil jest offline Szukaj postów użytkownika: Yrdrasil Dodaj Yrdrasil do Listy kontaktów
Fretkomaniak
Lord


images/avatars/avatar-20763.jpg

Data rejestracji: 17-01-2009
Postów: 469
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Necropolia V

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

czas istnieje jedynie dla ludzi. Także wszechświat może odbywać się w "czasowej" pętli - od zawsze. Dla nas może to jest dziwne, że coś może nie być ograniczone czasem. Wszechświat się rozszerza cały czas - to wiemy. Naukowcy zakładają, że będzie się on znowu w następnej fazie kurczył, nastąpi ponownie big bang i big crunch - i na nowo, ponowne rozszerzanie.
Zakładając, że istnieje czas - początkiem mógłby być Bóg. Ale jeśli wszechświat jest od zawsze - to nie ma możliwości, żeby był przez kogoś stworzony, skoro nie ma początku.
Więc może lepiej odpowiedzieć na pytanie czy istnieje coś takiego jak "czas" dla naszego wszechświata, czy są to cykliczne zachowania.
18-04-2012 20:11 Fretkomaniak jest offline Szukaj postów użytkownika: Fretkomaniak Dodaj Fretkomaniak do Listy kontaktów
Ptyś
Ex-Team


images/avatars/avatar-24007.jpg

Data rejestracji: 02-10-2010
Postów: 2.765
Kraina: Necropolia IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Fretkomaniak aktualnie chyba popularniejsza jest teoria zimnego końca. W skrócie wszechświat będzie sie rozszerzał aż cały zamarźnieSmile

__________________
Regulamin Handlu


19-04-2012 01:37 Ptyś jest offline Szukaj postów użytkownika: Ptyś Dodaj Ptyś do Listy kontaktów
Sherem*
Ex-Team


images/avatars/avatar-23726.gif

Data rejestracji: 07-09-2008
Postów: 204
Skąd: Z Nienacka

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
cheapgun napisał(a)
cytat:
Sherem* napisał(a)

A mistrzami w szukaniu dziury w całym są Żydzi, którzy potrafią spędzić całe życie na przypisywaniu znaczenia każdemu słówku zapisanym w Torze. Smile Wręcz matematycznie próbują rozgryźć starożytne zapiski, szukając nowych ścieżek do interpretacji.
'

Warto byloby zaznacvzyc ze mowisz o tzw ortodoksach i Zydach ktorzy cale zycie podporzodkowuja wierze oraz interpretacji zapisow w Torze (stad tez niektorzy(!) szukaja matematycznego wzoru na odszyfrowanie Tory bo WIERZA ze znajduja sie w Niej rowniez tresci ukryte). A co wiecej, wcale nie wtrazalaja sie ze swoimi interpretacjami w zycie innych z tego prostego powodu ze nieortodoksi nie sa tego 'warci'.

Kolejny widzacy spisek Zydow majacych na celu wladanie (wszech)swiatem?? Daruj sobieWink
Parafrazujac slowa rabina z trylogii Sapkowskiego: ...'to obarczcie wina tych prawdziwych mordercow Jezusa, Rzymian znaczy sie...'


Żadnego spisku tu nie widzę. Po prostu niekonkretnie się wyraziłem Smile
Miałem dokładnie to na myśli co przedstawiłeś sam.

__________________



Nie gram, nie moderuję, nie znam się - zarobiony jestem Tongue

Alkohol niszczy szare komórki... Ale tylko te najsłabsze.

19-04-2012 03:43 Sherem* jest offline Strona domowa Sherem* Szukaj postów użytkownika: Sherem* Dodaj Sherem* do Listy kontaktów
Fretkomaniak
Lord


images/avatars/avatar-20763.jpg

Data rejestracji: 17-01-2009
Postów: 469
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Necropolia V

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Ptyś napisał(a)
Fretkomaniak aktualnie chyba popularniejsza jest teoria zimnego końca. W skrócie wszechświat będzie sie rozszerzał aż cały zamarźnieSmile


hmmm to ciekawe, nie słyszałem Tongue
myślałem, że cyklicznie rośnie i maleje.

Edit: jeśli tak jest to wszechświat mógł mieć swój początek.

Ten post był edytowany 1 raz(y), ostatnio edytowany przez Fretkomaniak: 19-04-2012 07:53.

19-04-2012 07:53 Fretkomaniak jest offline Szukaj postów użytkownika: Fretkomaniak Dodaj Fretkomaniak do Listy kontaktów
Yrdrasil
Viking


Data rejestracji: 02-12-2007
Postów: 600

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Ptyś napisał(a)
Fretkomaniak aktualnie chyba popularniejsza jest teoria zimnego końca. W skrócie wszechświat będzie sie rozszerzał aż cały zamarźnieSmile


swoja droga to ma jakis sens bo z tego co wiem zero bezwgledne (0K) z miliona na milion lat spada o iles oczek po przecinku.... (obecnie -273, iles tam C)

__________________
r9 Gandarin Darangar
19-04-2012 16:49 Yrdrasil jest offline Szukaj postów użytkownika: Yrdrasil Dodaj Yrdrasil do Listy kontaktów
Elathir
Lord


Data rejestracji: 17-11-2008
Postów: 468
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Moria IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Konrad napisał(a)
cytat:
A co wiecej, wcale nie wtrazalaja sie ze swoimi interpretacjami w zycie innych z tego prostego powodu ze nieortodoksi nie sa tego 'warci'.

To i tak są lepsi niż chrześcijańscy i islamscy fundamentaliści, którzy najchętniej "nawróciliby" cały świat ze wszystkimi ludźmi na swoją modłę.


Ja już ktoś zauważył i ateistyczni fundamentaliści, i nie mówię tutaj tylko o przykładzie znanym z forum. Najlepszym przykładem jest tutaj ZSRR i pochód komunizmu. Fundamentalizm jest niezależny od wyznawanych wartości, dotyka zarówno religii mówiących, że miłość jest najważniejsza, systemów moralnych, mówiących, że grunt to wolność jak i tych nastawiających się na siłę i podój. Różnica jest tylko w odsetku fundamentalistów w ogólnej liczbie wyznawców\przedstawicieli.

Piszecie zresztą, że żaden rozsądny ateista nie uznaje kreacjonizmu za pogląd Kościoła, a więc dobrze, że chociaż wypowiadający się tutaj ateiści uważają Dawkinsa i mu podobnych za człowieka nierozsądnego. Bo na zachodzie wiele osób właśnie taki pogląd wyznaje.

Co do tego, który poglądów (ateizm/teizm) jest najbliższy nauce, to bez wątpienia agnostycyzm, nie wiemy to wątpimy a nie się upieramy. Przykład z UFO niewiele w nosi bo to samo możemy powiedzieć o szczegółowej teorii względność, nie jest ona udowodniona, i nie wiemy czy kiedykolwiek będzie, jednak nie mamy wątpliwości co do jej poprawności, gdyż mamy sporo przesłanek za tym, że Einstein się nie mylił (choćby obserwujemy dylatacje czasu).
Sam jest teistą, ale ze względu na moją historię życia nie dla tego, że uważam ten pogląd za jedyny słuszny i poprawny, by nie było, że promuje agnostycyzm jako mój pogląd. Po prostu jego otwartość na możliwości jest cechą typową nauce, gdzie też staramy się obalić każdy pewnik (patrz. teorie dynamiki Newtona, kiedyś prawo, dziś wiemy, że są błędne), podczas gdy zarówno ateizm i teizm są przekonane o swojej racji w zasadzie bez dowodów obiektywnych (mamy tylko subiektywne przesłanki, patrz. cuda).

Do UP, masz jakiś artykuł na ten temat? Nie słyszałem nigdy o tym i jestem ciekaw jakiś szczegółów.

Co do Żydowskich ortodoksów, to wróciłem właśnie z Antwerpii (Belgia) i tylu co tam to w Izraelu nie widziałem.

__________________
A co mi tam, jak ktoś ma zamiar zacząć grę na r15 niech skorzysta z linka http://r15.bloodwars.interia.pl/r.php?r=3314

Ten post był edytowany 2 raz(y), ostatnio edytowany przez Elathir: 21-04-2012 20:07.

21-04-2012 20:05 Elathir jest offline Szukaj postów użytkownika: Elathir Dodaj Elathir do Listy kontaktów
Yrdrasil
Viking


Data rejestracji: 02-12-2007
Postów: 600

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Powiedziec dokladnie nie moge bo daaawno gdzies taka wzmianke czytalem ale tu jest cos podobnego (teoria smierci cieplnej)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Druga_zasada_termodynamiki

przy czym jednoczesnie zwracaja tam uwage ze to malo prawdopodobne by cos takiego zaszlo

__________________
r9 Gandarin Darangar
21-04-2012 21:46 Yrdrasil jest offline Szukaj postów użytkownika: Yrdrasil Dodaj Yrdrasil do Listy kontaktów
Ptyś
Ex-Team


images/avatars/avatar-24007.jpg

Data rejestracji: 02-10-2010
Postów: 2.765
Kraina: Necropolia IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Elathir nie uznaje się, że teoria względności jest w 100% poprawna a jedynie, że AKTUALNIE najlepiej opisuje światWink

__________________
Regulamin Handlu


21-04-2012 21:55 Ptyś jest offline Szukaj postów użytkownika: Ptyś Dodaj Ptyś do Listy kontaktów
Elathir
Lord


Data rejestracji: 17-11-2008
Postów: 468
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Moria IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Yrdrasil, mi chodziło o to spadanie temperatury zera bezwzględnego.

O wychładzaniu się wszechświata wiem.

__________________
A co mi tam, jak ktoś ma zamiar zacząć grę na r15 niech skorzysta z linka http://r15.bloodwars.interia.pl/r.php?r=3314
21-04-2012 22:01 Elathir jest offline Szukaj postów użytkownika: Elathir Dodaj Elathir do Listy kontaktów
Yrdrasil
Viking


Data rejestracji: 02-12-2007
Postów: 600

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

no wlasnie jesli sie nie myle przestrzen kosmiczna ma temperature mniej wiecej 0K wiec jesli przyjmiemy ze prawda jest ze sie ochladza caly czas to oznacza ze zero bezwgledne musi sie obnizac (ale to malo prawdopodobne)

__________________
r9 Gandarin Darangar
21-04-2012 22:09 Yrdrasil jest offline Szukaj postów użytkownika: Yrdrasil Dodaj Yrdrasil do Listy kontaktów
Ptyś
Ex-Team


images/avatars/avatar-24007.jpg

Data rejestracji: 02-10-2010
Postów: 2.765
Kraina: Necropolia IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Yrdrasil mi się wydaje, że jedynie rozkład energii się zmienia na tyle że w końcu w każdym miejscu temperatura bedzie bliska 0K

__________________
Regulamin Handlu


21-04-2012 22:32 Ptyś jest offline Szukaj postów użytkownika: Ptyś Dodaj Ptyś do Listy kontaktów
Elathir
Lord


Data rejestracji: 17-11-2008
Postów: 468
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Moria IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Trzeba zrozumieć czym jest temperatura, jest ona miara entropii układu. W skali makro zależy od sprężenia cząstek, dlatego mierzymy ją za pomocą zmiany objętości np. rtęci, ogólnie zmniejszamy temperaturę gazów rozprężając je, w mikro jest to ruch, drgania atomów itd. Poniżej 1K ruchu już nie ma i tutaj temperatura zależy od stopnia uporządkowania cząstek, im większy porządek tym niższa temperatura. Dlatego zdziwiło mnie twierdzenie, jakoby obniżała się temperatura zera bezwzględnego. To by była bardziej rewolucyjna informacja od tej niedawnej o przekroczeniu prędkości światła, bo by oznaczała, że albo temperatura nie jest miara entropii albo, że skala entropii jest zmienna, tj. to co rozumiemy, przez całkowity porządek, brak entropii w rzeczywistości jest nim tylko tu i teraz a nie zawsze.

__________________
A co mi tam, jak ktoś ma zamiar zacząć grę na r15 niech skorzysta z linka http://r15.bloodwars.interia.pl/r.php?r=3314

Ten post był edytowany 1 raz(y), ostatnio edytowany przez Elathir: 22-04-2012 02:04.

21-04-2012 22:52 Elathir jest offline Szukaj postów użytkownika: Elathir Dodaj Elathir do Listy kontaktów
Molasar
Viking


Data rejestracji: 26-12-2006
Postów: 658

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Yrdrasil napisał(a)
Powiedziec dokladnie nie moge bo daaawno gdzies taka wzmianke czytalem ale tu jest cos podobnego (teoria smierci cieplnej)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Druga_zasada_termodynamiki

przy czym jednoczesnie zwracaja tam uwage ze to malo prawdopodobne by cos takiego zaszlo

Ale z tego wcale nie wynika, że "zero bezwgledne (0K) z miliona na milion lat spada o iles oczek po przecinku"...

cytat:
Yrdrasil napisał(a)
no wlasnie jesli sie nie myle przestrzen kosmiczna ma temperature mniej wiecej 0K(...)

Mylisz się, bo jest to ~2,7K...

__________________

21-04-2012 23:34 Molasar jest offline Strona domowa Molasar Szukaj postów użytkownika: Molasar Dodaj Molasar do Listy kontaktów
sierra
Junior Member


Data rejestracji: 17-01-2012
Postów: 14

Autor tematu Temat rozpoczęty przez sierra
Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Elathir, masz gorączkęSmile

Z moich wiadomości , to przestrzeń kosmiczna temperatury NIE MA.
Zb twojej: Ziemia jest płaskaSmile

OOOps sory Poprzednik Wojtyły 250 lat temu stwierdził, że jest inaczej.


AAA byłbym zapomniał.
Ten Wasz Bóg to pie....ny socjopata
biorąc pod uwagę fakty w które jesteście tak zapatrzeni.
Zdrówko.

Warn za obrazę uczuć religijnych. Pohamuj język...
C.Eliz


__________________
nick Kiciek R14

Ten post był edytowany 4 raz(y), ostatnio edytowany przez Catherine Elizabeth: 23-04-2012 07:04.

21-04-2012 23:38 sierra jest offline Szukaj postów użytkownika: sierra Dodaj sierra do Listy kontaktów
Elathir
Lord


Data rejestracji: 17-11-2008
Postów: 468
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Moria IV

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
sierra napisał(a)
Z moich wiadomości , to przestrzeń kosmiczna temperatury NIE MA.


No to leć po Nobla, bo nikt inny takich informacji nie ma.

__________________
A co mi tam, jak ktoś ma zamiar zacząć grę na r15 niech skorzysta z linka http://r15.bloodwars.interia.pl/r.php?r=3314
22-04-2012 02:05 Elathir jest offline Szukaj postów użytkownika: Elathir Dodaj Elathir do Listy kontaktów
SosnaN
King


images/avatars/avatar-21708.jpg

Data rejestracji: 08-07-2011
Postów: 858
Kraina: Moria V

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Ptyś napisał(a)

Elathir nie uznaje się, że teoria względności jest w 100% poprawna a jedynie, że AKTUALNIE najlepiej opisuje światWink



Opisuje grawitację w skali innej niż mikro dokładnie mówiąc. Smile
A dokładniej mówiąc OTW opisuje czasoprzestrzeń w obecności grawitacji poza skalą mikro. Wink

Ogólna Teoria Względności nie opisuje innych oddziaływań w ogóle ani nie opisuje grawitacji w skali mikro.
Ani związku grawitacji z innymi oddziaływaniami.

Co do fragmentu OTW jakim jest Szczególna Teoria Względności to opisuje jeszcze węższy aspekt rzeczywistości bo tylko lokalne fragmenty świata w bardzo słabych polach grawitacyjnych, w dodatku najlepiej w układach będących w stanie spadku swobodnego, czyli tam gdzie grawitację można zamieść pod dywan. Wink

Ale sama konstrukcja STW i Czasoprzestrzeń Minkowskiego robią wrażenie. Wink
To najładniejsza i nieskomplikowana za bardzo konstrukcja matematyczna w całej fizyce moim zdaniem. Wink

No i jest jeszcze Mechanika Kwantowa. Smile
Obecnie istnieje bardzo niewiele połączeń między tymi dwiema wielkimi teoriami opisującymi świat, OTW i MK, a jedno Równanie Diraca wiosny nie czyni, to obecnie chyba jedyne ścisłe połączenie między nimi i to opisujące strasznie wąski wycinek świata w sakli mikro. Smile

Po prawdzie to istnieje ścisła teoria łącząca OTW z oddziaływaniami elektromagnetycznymi ale też nie działa ona w skali mikro bo pojawiają się problemy jak się MK próbuje uwzględnić. Wink
Dopóki operuje się na samych gołych polach w większej skali to to jakoś działa ale jak się próbuje ściśle łączyć OTW z kwantami i skalą mikro to się wszystko sypie. Smile
Co nie oznacza że jakichś ścisłych wyników tyczących kwantów w OTW wcale nie ma. Smile Są, ale brak ścisłej teorii łączącej OTW i MK. Wink

A skala mikro ma wbrew pozorom znaczenie w naszym makroskopowym świecie, w kuchni i w domu, bo bez niej wielu rzeczy nie dałoby się wytłumaczyć, np tarcia, lepkości, nawet spalania drewna w ognisku czy działania większości urządzeń czy działania ludzkiego oka. Nawet wspomniane wyżej pojęcie temperatury ma swoją ścisłą definicję i wytłumaczenie w skali mikro.

Więc "Teorii Wszystkiego" w nauce w tej chwili nie ma. Wink
I chyba rozsądnie jest przyjąć że nigdy takiej nie będzie co jest ładnym argumentem dla Wierzących. Smile
Ale przymusu wiary czy niewiary z tego powodu nie ma żadnego i aktualny stan nauki nie ma tu nic do rzeczy. Wink
Nawet jak postanie ścisłe i kompletne połączenie OTW z MK to na pewno nie może taka teoria być traktowana jako dowód na istnienie czy nieistnienie Boga jako osoby. Wink

cytat:
sierra napisał(a)

Z moich wiadomości , to przestrzeń kosmiczna temperatury NIE MA.




Co do temperatury przestrzeni kosmicznej to jest w Wikipedii hasło "Mikrofalowe promieniowanie tła". Wink

Wink

__________________
cytat:
Caen napisał(a)
@SosnaN - piszesz brednie,
Twoja propozycja jest kompletnie nierealna,
Tego się NIE DA zrobić.

22-04-2012 18:22 SosnaN jest offline Szukaj postów użytkownika: SosnaN Dodaj SosnaN do Listy kontaktów
M.istral
Niezarejestrowany
Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Yrdrasil napisał(a)
no wlasnie jesli sie nie myle przestrzen kosmiczna ma temperature mniej wiecej 0K wiec

raczej więcej, bo mniej napewno nie Big Grin

cytat:
SosaN napisał(a)
No i jest jeszcze Mechanika Kwantowa. Smile
Obecnie istnieje bardzo niewiele połączeń między tymi dwiema wielkimi teoriami opisującymi świat, OTW i MK, a jedno Równanie Diraca wiosny nie czyni

no raczej to nie ma żadnej, najbliżej jest grupa Michała Hellera, ale raczej sceptycznie podchodzą do swoich wyników i.... co ma równanie diraca do OTW????? bo chyba zgłupiałam 0.o



btw, przyznac się kto tu jest fizyk Big Grin
22-04-2012 19:26
SosnaN
King


images/avatars/avatar-21708.jpg

Data rejestracji: 08-07-2011
Postów: 858
Kraina: Moria V

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
M.istral napisał(a)

co ma równanie diraca do OTW????? bo chyba zgłupiałam 0.o



STW jest prostszą częścią OTW. Wink
Lub inaczej mówiąc STW jest fundamentem na którym zbudowana jest OTW. Wink
Równianie Diraca łączy STW z MK więc w tym sensie łączy OTW z MK. Wink

Wink



edit:

Oczywiście słowo "łączy" jest mocno na wyrost, Wink gdyż dotyczy ono małego fragmentu rzeczywistości, Wink jest opisaniem w języku STW niewielkiego fragmentu MK. Wink

Wink

__________________
cytat:
Caen napisał(a)
@SosnaN - piszesz brednie,
Twoja propozycja jest kompletnie nierealna,
Tego się NIE DA zrobić.

Ten post był edytowany 1 raz(y), ostatnio edytowany przez SosnaN: 22-04-2012 21:11.

22-04-2012 21:02 SosnaN jest offline Szukaj postów użytkownika: SosnaN Dodaj SosnaN do Listy kontaktów
M.istral
Niezarejestrowany
Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

równanie Diraca opisuję ewolucję czasową stanu, podobnie jak równanie Schroedingera, z tą różnicą że równanie Diraca uwzględnia ujemna energię oraz spin cząstki, z zachowaniem niezmienniczości względem transformaty Lorentza
to jest taki odpowiednik równania Schroedingera w relatywistycznej mechanice kwantowej, gdzie r. S. stosuje się w mechanice kwantowej, ale gdzie tu jest STW/OTW ????
naprawdę, mogę czegoś nie wiedzieć... ale jeżeli r. D. łaczy jakoś STW/OTW z QM to Nobel dla tego co to udowoni Big Grin
22-04-2012 21:50
SosnaN
King


images/avatars/avatar-21708.jpg

Data rejestracji: 08-07-2011
Postów: 858
Kraina: Moria V

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
M.istral napisał(a)

ale gdzie tu jest STW/OTW ????



Tutaj. Wink

cytat:
M.istral napisał(a)

z zachowaniem niezmienniczości względem transformaty Lorentza



Wink

__________________
cytat:
Caen napisał(a)
@SosnaN - piszesz brednie,
Twoja propozycja jest kompletnie nierealna,
Tego się NIE DA zrobić.

22-04-2012 21:57 SosnaN jest offline Szukaj postów użytkownika: SosnaN Dodaj SosnaN do Listy kontaktów
cheapgun
Viking


images/avatars/avatar-21728.jpg

Data rejestracji: 12-03-2008
Postów: 502
Klan: Armia Cienia/Siewcy Smierci
Kraina: Necropolia III; Necropolia VIII; Moria IV
Skąd: Armia Cienia

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Gosia, wytlumacz mu jak 2latkowi, wiem ze prawda jest poo Twojej stronie choc pojecia nie mam o czym rozmawiacieWink
Znam Twoj profesjonalizm i wiedze stad tez pelne zaufanie do Twej ocenySmile

__________________


by Alvaria

chytry MESS chytry

Beware the Beast man, for he is the Devil's pawn...

22-04-2012 22:09 cheapgun jest offline Szukaj postów użytkownika: cheapgun Dodaj cheapgun do Listy kontaktów
M.istral
Niezarejestrowany
Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

z transformaty Lorentza możesz wyprowadzić wielkości STW, ale też inne "rzeczy"
to że równanie Diraca spełnia transformatę Lorentza nie znaczy, że łączy QM i STW
równanie Diraca jest niezmiennicze względem tranformaty Lorentza i tyle
poza tym transformata Lorentza była przed STW...

jakby to powiedzieć... jeżeli mówimy o STW to mówim również o transf. Lorentza, jezeli mówimy o transf. Lorentza to nie koniecznie mówimy o STW

kurka... nie wiem jak to wytłumaczyć... ja mówię, że nie
co prawda mogę się mylić, nie jestem wszechwiedząca, zajmuję się QCD, nie STW
w takim razie poproszę jakiś artykuł naukowy, który opisywałby to zagadnienie i potwierdzał to po piszesz

btw. hej Mess! :*
23-04-2012 00:17
SosnaN
King


images/avatars/avatar-21708.jpg

Data rejestracji: 08-07-2011
Postów: 858
Kraina: Moria V

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
M.istral napisał(a)

to że równanie Diraca spełnia transformatę Lorentza nie znaczy, że łączy QM i STW
równanie Diraca jest niezmiennicze względem tranformaty Lorentza i tyle
poza tym transformata Lorentza była przed STW...

jakby to powiedzieć... jeżeli mówimy o STW to mówim również o transf. Lorentza, jezeli mówimy o transf. Lorentza to nie koniecznie mówimy o STW

w takim razie poproszę jakiś artykuł naukowy, który opisywałby to zagadnienie i potwierdzał to po piszesz



TL była przed STW, owszem, jako ciekawostka matematyczna nie mająca odniesienia do rzeczywistości czy eksperymentów w realnym świecie.
Transformacja Lorentza awansowała wraz z pojawieniem się STW do rangi czegoś co faktycznie opisuje dużą część otaczającej nas rzeczywistości.
Pojawienie się STW uczyniło z TL proste kryterium decydujące czy opis rzeczywistości za pomocą danego równania da się jednoznacznie i ściśle opisać w STW.
Jeśli równanie opisujące cokolwiek spełnia TL to znaczy że to co ono opisuje można jednoznacznie przedstawić i zinterpretować w STW.

Więc spełnianie przez jakiekolwiek równianie Transformaty Lorentza oznacza "aż tyle" że funkcjonuje ono bez problemów, ściśle i bez wprowadzania dodatkowych zmian czy członów, w STW.

W całej MK są w tej chwili tylko dwa całkowicie ścisłe równania spełniające TL czyli bez dodatkowych założeń i członów funkcjonujące od razu w STW.
Są to Równanie Diraca i Równanie Kleina-Gordona.
Oba opisują pojedynczą cząstkę, pierwsze fermion, drugie bozon.

Równie Schrödingera do nich nie należy, żeby działało ono poprawnie w STW trzeba przyjmować dodatkowe założenia które podobnie jak samo wyprowadzenie równia Schrödingera nie są nigdy do końca ścisłe. Wink
Równie Schrödingera ma tę wielką przewagę na dwoma pierwszymi że operuje Hamiltonianem czyli opisuje nie tylko pojedynczą ale również wiele cząstek ale płaci za to albo brakiem TL, czyli brakiem zgodności z STW, albo brakiem ścisłości matematycznej gdy wiele cząstek próbuje kwantowo i równocześnie zgodnie z STW opisywać.


Nie wiem o jaki artykuł pytasz bo nie wiem o co próbujesz się kłócić? Wink

Ja nie twierdzę nigdzie wyżej że Równanie Diraca jest skończoną kompletną teorią łączącą STW czy OTW z MK.
Ono po prostu kwantowo i ściśle opisuje pojedynczy fermion w STW.
Czyli bardzo mały fragment rzeczywistości.
I tylko tyle.

Równie Diraca jest matematycznie bardzo ładnym i ścisłym równaniem kwantowym które bardzo ładnie i ściśle pasuje do matematycznie bardzo ładnej i ścisłej STW. Wink
Ale opisuje ono zbyt małą część rzeczywistości by uważać je za jakąś wielką i kompletną teorię. Wink
Równanie Diraca jest zaledwie jaskółką a nie wiosną. Wink


Wink

__________________
cytat:
Caen napisał(a)
@SosnaN - piszesz brednie,
Twoja propozycja jest kompletnie nierealna,
Tego się NIE DA zrobić.

23-04-2012 16:49 SosnaN jest offline Szukaj postów użytkownika: SosnaN Dodaj SosnaN do Listy kontaktów
M.istral
Niezarejestrowany
Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

#&%^YFHD#&@!*, naprodukowałam się i aktualizacja jakaś mi się włączyła

nie kłócić a dyskutować
tzn. jeżeli się o czymś pisze co nie jest oczywiste (powiedzmy) to fajnie podeprzeć to jakimś artykulem naukowym [inaczej każdy ma rację (np Cerebrus i jego lata świetlne)] no bo skądś to wiesz, a ja tak jakby chciałabym coś poczytać na ten temat
serio to nie wiem jak napisać żeby jakoś się w logiczny sposób wytłumaczyć o co mi chodzi , ale powiedzmy że wiem o co Tobie chodzi
jedyną wzmiankę jako znalazłam na ten temat, to na seminarium w ifj:
cytat:
Pierwsza udana próba pogodzenia idei mechaniki kwantowej i szczególnej teorii względności
(o r. diraca oczywiście)
ale też żadnych konkretów...

a propos łączenia, żeby coś połączyć (teorie) to trzeba znaleźć uniwersalne równanie które opisuje obydwie teorie, tak jak napisałeś
cytat:
Ono po prostu kwantowo i ściśle opisuje pojedynczy fermion w STW.
to jest za mało żeby powiedzieć, że "połączyliśmy QM i STW"

btw. przyznaj się co studiujesz/studiowaleś Evil
23-04-2012 17:38
Strony (3): « poprzednie 1 [2] 3 następny » Struktura drzewiasta | Struktura tablicy
Przejdź do:
Zamieść nowy temat Odpowiedz na Post
Oficjalne Forum Blood Wars » Różne » Offtopic » DYSKUSJA Świat wg S. Hawkinga

Oprogramowanie Forum: Burning Board 2.3.6, Opracowane przez WoltLab GmbH