Przejdź do strony głównej Zarejestruj się Kalendarz Lista użytkowników Członkowie Teamu Szukaj Często Zadawane Pytania
Oficjalne Forum Blood Wars » Różne » Offtopic » proszę o pomoc (wskazówki) przy prezentacji maturalnej » Witamy gościa [Zaloguj się|Zarejestruj się]
Ostatni Post | Pierwszy Nieczytany Post Drukuj | Dodaj Temat do Ulubionych
Zamieść nowy temat Odpowiedz na Post
Przeskocz na dół strony proszę o pomoc (wskazówki) przy prezentacji maturalnej 2 Ankieta - średnia ocena: 5,50
Autor
Post « Poprzedni Temat | Następny Temat »
-Kostucha-
Double Ace


images/avatars/avatar-18614.jpg

Data rejestracji: 28-09-2008
Postów: 147
Klan: HTC
Kraina: Necropolia

Text proszę o pomoc (wskazówki) przy prezentacji maturalnej Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Witam serdecznie
Chciałem poprosić, jeżeli tu tacy są, fanów mitologii (głównie greckiej) o pomoc
Moim tematem jest:
Interpretacje motywów mitologicznych obecne w multimediach i grach komputerowych. Analiza zjawiska na wybranych przykładach.

Zatem, chciałbym się dowiedzieć, które filmy lub gry najbardziej by tu pasowały.
Zostałem pouczony, by nie kopać we wszystkie mitologie, lecz skupić się na jednej - z racji tego, że najbardziej znaną mi jest mitologia grecka - nią właśnie chciałbym się zająć.
Tak więc proszę o przykłady motywów, które można zinterpretować: 2 z filmu i 2 z gier komputerowych
Z góry dziękuję za pomoc
17-02-2013 23:35 -Kostucha- jest offline Szukaj postów użytkownika: -Kostucha- Dodaj -Kostucha- do Listy kontaktów
WoLL
Triple Ace


images/avatars/avatar-18594.jpg

Data rejestracji: 24-10-2008
Postów: 214
Klan: Dynastia
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia IX
Skąd: Rabka

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

hmm jedyne co mi przychodzi do głowy z gier to seria God of War.Masz tam jak najbardziej motywy z greckiej mitologi Wink generalnie 1sza część jest o tym,że Kratos,czyli spartański wojownik obiecuje Bogom Olimpu,że zabije Aresa,ale stawia im warunek,że wymarzą z jego pamięci zabicie własnej rodziny,którego sam dokonał przez swego rodzaju opętanie przez wspomnianego wcześniej Aresa.Po drodze do Aresa zabija on Hydre,trafia do Hadesu,otwiera Puszkę Pandory i w końcu mści się na Aresie po ciężkiej walce.Po wygranej walce Bogowie nie dotrzymali danego słowa i Kratos niemogący wytrzymać koszmarów i ciągłej wizji swojej rodziny postanowił popełnić samobójstwo skacząc z Olimpu,po czym ratuję go Atena,a sami Bogowie wynagradzają Kratosowi jego wysiłek mianując go nowym Bogiem Wojny. Z tego co pamiętam to był jeszcze jakiś motyw,aby to Bogowie Olimpu wybaczyli grzechy Sparty,ale dokładnie Ci nie powiem Wink Swoją drogą to polecam tą grę,sam się nauczyłem trochę mitologii grając :>
18-02-2013 00:05 WoLL jest offline Szukaj postów użytkownika: WoLL Dodaj WoLL do Listy kontaktów
mjm
Member


images/avatars/avatar-25061.gif

Data rejestracji: 01-12-2007
Postów: 27
Kraina: Necropolia III
Skąd: g-ce/m-ce

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

jak chcesz iść na łatwiznę, to wystarczy Troja/300. nie rozpisuję się tutaj, bo sprawa oczywista.

z innych opcji masz np. Jazona i Argonautów z 1963 ( imdb -> klik , 'streszczenie' -> klik ) i Zmierzch Tytanów z 1981 o przygodach Perseusza( imdb -> klik), klasyki, można by rzec Wink

możesz też podejść nieco abstrakcyjnie do tematu opisując choćby motywy mitologiczne w Saint Seiya (klik <- przy okazji trochę mitologii nordyckiej Tongue ) albo Ulissessa 31 (imdb -> klik )

z grami gorzej, poza wspomnianym już God of Warem przychodzi mi na myśl tylko Age of Mythology (klik) i Zeus: Pan Olimpu (klik), ale nie wiem, czy do czegoś ci się to przyda.


ew. możesz zmiażdżyć komisję oryginalnym podejściem do tematu serwując genialne 12 prac Asterixa (oczywiste nawiązanie do prac Heraklesa, imdb -> klik) czy wręcz sięgając po to arcydzieło kinematografii:



__________________


R4-> krecik
18-02-2013 02:03 mjm jest offline Szukaj postów użytkownika: mjm Dodaj mjm do Listy kontaktów
Ahanaell
Emperor


images/avatars/avatar-17368.gif

Data rejestracji: 01-07-2007
Postów: 1.238
Klan: Zakon prastarych
Kraina: Moria II
Skąd: Anwnn

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Mitologia jest wszędzie :p
Nawiązać można np do odyseji kosmicznej - jeśli chodzi o powyższe przykłady, jak jazon i argonauci, to uważać ;p
Bo należy rozgraniczyć np filmy na motywach jakiegoś mitu, a utwory zawierające nawiązania.
Jazon nie zawiera żadnych nawiązań do mitologi, bo to jest mit sam w sobie - równie dobrze by można jako przykład podać mitologię Parandowskiego, lub kogoś innego, a z tegoco napisałeś wynika, że chodzi o same motywy, które występują w multimediach czy grach, a nie o np ekranizacje tychże mitów.
Więc po mojemu to odrobinę podchwytliwy temat Big Grin
Ale wróćmy do samych przykładów
Asterix pasuje jak najbardziej, odyseja kosmiczna, choć odyseusza jako takiego nie ma, nawiązuje do odyseji już samym tytułem, do tego jest np cykl książek dla młodzieży "percy jackson" na podstawie których powstał film, w którym są nawiązania, dość luźne, do mitologi.
Ew labirynt fauna, ze względu na owego fauna, choć faun jest też np w narni Big Grin
Z gier np titan quest ;p

Multimedia to również muzyka, czyż nie? :p
A np w "odzie do radości" jest mowa o polach elizejskich, które ewidentnie są takim nawiązaniem
A, i bloodwars, nie wiem, czy kojarzysz taką grę :p
Kronos, hydra, remus i romulus...
A np w devil may cry jest cerberus.
Choć to są BARDZO luźne nawiązania.

__________________
[

Ten post był edytowany 1 raz(y), ostatnio edytowany przez Ahanaell: 18-02-2013 03:06.

18-02-2013 02:50 Ahanaell jest offline Szukaj postów użytkownika: Ahanaell Dodaj Ahanaell do Listy kontaktów
-Kostucha-
Double Ace


images/avatars/avatar-18614.jpg

Data rejestracji: 28-09-2008
Postów: 147
Klan: HTC
Kraina: Necropolia

Autor tematu Temat rozpoczęty przez -Kostucha-
Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Ahanaell, zwróciłeś uwagę na ważną rzecz, która mi umknęła. Jednak nie jest napisane, że nie mogę korzystać z ekranizacji
Jak już pisałem, nie chcę sięgać po inne mitologie, gdyż wiąże się to z możliwością zadania pytań o np. mitologię nordycką, germańską itd, a tych mitologii dobrze nie znam.
Co do God of War - myślałem nad tym, ale nie grałem w tą grę i prawdopodobnie nie zagram, bo nie mam psa. Ale zastanawiałem się tu nad motywem Spartanina jako wojownika uwielbiającego walkę i wojnę.
Co do Troi, to stamtąd wybrałem już walkę Achillesa z Hektorem - w filmie scena trwa 10 minut, w mitologii parę linijek, że walka została tak pokazana, by nie nudzić widza, przecież w filmie nie mogliby pokazać Hektora, który ucieka przed Achillesem i to by była cała walka.
Age of Mythology - tak, z tej gry wybrałem motyw oddawania czci bogom (w zamian bogowie ochraniają i pomagają ludziom itp.)
O Titan Quest Też myślałem, wciąż próbuję doszukać się jakiegoś motywu, który można zinterpretować.
Co do muzyki, "Ody do radości", BW oraz DMC to nie wiem w jaki sposób te motywy mógłbym zinterpretować (wydaje mi się, że te postaci są, by po prostu być, urozmaicić rozrywkę) ale nie wydaje mi się, iż mógłbym o tym mówić długo i kwieciście Tongue
18-02-2013 12:01 -Kostucha- jest offline Szukaj postów użytkownika: -Kostucha- Dodaj -Kostucha- do Listy kontaktów
pokorny
King


images/avatars/avatar-16185.gif

Data rejestracji: 16-08-2009
Postów: 810
Klan: Adeptus Astartes
Kraina: Necropolia VI
Skąd: Gniezno

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

-Kostucha- nie musisz grać. Wpisz sobie w YT "god of war walkthrough" i oglądaj, jak inni przechodza grę Smile W ten sposób poznasz całą fabułę i zajmie to mniej czasu, niż miałbyś to sam przechodzić

__________________
R10: Pokorny - GAME OVER
xbox 360 GamerTag: pokornyGNO


18-02-2013 12:17 pokorny jest offline Szukaj postów użytkownika: pokorny Dodaj pokorny do Listy kontaktów
Fretkomaniak
Lord


images/avatars/avatar-20763.jpg

Data rejestracji: 17-01-2009
Postów: 469
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Necropolia V

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

bloodwars - moby ekspedycyjne mogą nawiązywać do mitologii.

Meduza, Remus i Romulus, Hydra na przykład.

Można nawiązać, ale to bardziej pobocznie, że stwory mitologiczne nadal są wykorzystywane we współczesnych grach. Ale chyba nic większego z tego nie wydobędziesz, może na coś wpadniesz.

Ten post był edytowany 1 raz(y), ostatnio edytowany przez Fretkomaniak: 18-02-2013 12:58.

18-02-2013 12:55 Fretkomaniak jest offline Szukaj postów użytkownika: Fretkomaniak Dodaj Fretkomaniak do Listy kontaktów
Elderion
King


Data rejestracji: 16-02-2009
Postów: 951
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Moria III

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Ktoś pisał o "Troi" i "300". Troja spoko, ale 300 to już historia. Tam nie ma ni pół boskiej obecności, mitycznego stworzenia, czy historii rodem z mitów.

Generalnie współczuję tematu. Tego wszędzie jest tak dużo, że aż ciężko coś wybrać.
Pogadaj może z polonistom i dowiedz się, jak mocno motyw zarysowany ma być w kinematografii. No i przy okazji dowiedz się, co rozumieją pod sformułowaniem "multimedia", bo książki to zdecydowanie nie multimedia, chociaż autor tematu może o tym nie wiedzieć. No i prócz gier czy filmów jest także muzyka, którą także mogą sobie życzyć w komisji.

Ten post był edytowany 2 raz(y), ostatnio edytowany przez Elderion: 18-02-2013 13:54.

18-02-2013 13:50 Elderion jest offline Szukaj postów użytkownika: Elderion Dodaj Elderion do Listy kontaktów
mjm
Member


images/avatars/avatar-25061.gif

Data rejestracji: 01-12-2007
Postów: 27
Kraina: Necropolia III
Skąd: g-ce/m-ce

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
Elderion napisał(a)
Ktoś pisał o "Troi" i "300". Troja spoko, ale 300 to już historia. Tam nie ma ni pół boskiej obecności, mitycznego stworzenia, czy historii rodem z mitów.




Tongue

__________________


R4-> krecik
18-02-2013 15:38 mjm jest offline Szukaj postów użytkownika: mjm Dodaj mjm do Listy kontaktów
Adriano
Triple Ace


images/avatars/avatar-11980.gif

Data rejestracji: 02-02-2007
Postów: 223
Klan: Parias
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia
Skąd: z fotela

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

SIERRA wyprodukowała serię gier strategicznych, które się tu nadadzą
Cezar (1993)
Cezar II (1995)
Cezar III (1998)
Cezar IV (2006)
Faraon (1999) i Kleopatra: Królowa Nilu (2000)
Zeus: Pan Olimpu (2001) i Posejdon: Bóg Atlantydy (2002)

z listy znam wszystkie od Cezara III, w grach tych dość luźno, ale są nawiązania do bóstw, a konkretnie mniej więcej pokazane jest jaki "wpływ" na społeczności ma dany Bóg, np. jak nie uczcisz Ceres, czy Ozyrysa to nie będziesz miał plonów, olanie odpowiednio Marsa, Aresa czy Setha oznaczać może utratę wojsk... ma to ścisły związek z wierzeniami ówczesnych... co więcej na pewno w Faraonie i Kleopatrze w "pomocy" można dużo poczytać rzetelnych informacji na temat konkretnych bóstw i wierzeń w starożytnym Egipcie

__________________


TRZYSTU ZAWSZE W SERCU

TERAZ PARIAS
18-02-2013 16:28 Adriano jest offline Szukaj postów użytkownika: Adriano Dodaj Adriano do Listy kontaktów
-Kostucha-
Double Ace


images/avatars/avatar-18614.jpg

Data rejestracji: 28-09-2008
Postów: 147
Klan: HTC
Kraina: Necropolia

Autor tematu Temat rozpoczęty przez -Kostucha-
Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Moja wychowawczyni (jestem w klasie o profilu humanistycznym) doradziła mi, żebym właśnie jako multimedia wybrał filmy - temat nie podaje konkretnie co mamy wybrać (filmy, animacje, reklamy, bądź też nie odnieśli się, do której mitologii należy się odwołać) więc mamy pełną swobodę w wyborze - i to od tego co damy w bibliografii będą zależeć pytania.
@Adriano, tak jak pisałem - to wciąż się wiąże z motywem oddawania czci bogom w celu otrzymania błogosławieństwa, bądź nie otrzymania klątwy. Nie chcę także poruszać mit. egipskiej, nordyckiej, ani żadnej innej poza grecką, bo wiąże się to z możliwością zadania pytań przez komisję na właśnie tamte mitologie.
Dziękuję za zainteresowanie tematem, jestem w trakcie ferii i postaram się ogarnąć większość z propozycji. Lecz jakby ktoś sobie przypomniał jakiś film, bądź grę, która w pewien sposób nawiązuje do mitologii lub znajdują się tam jakieś motywy, proszę o podanie Smile
18-02-2013 16:53 -Kostucha- jest offline Szukaj postów użytkownika: -Kostucha- Dodaj -Kostucha- do Listy kontaktów
Adriano
Triple Ace


images/avatars/avatar-11980.gif

Data rejestracji: 02-02-2007
Postów: 223
Klan: Parias
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Necropolia
Skąd: z fotela

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

filmów też sporo jest Smile
Precy Jackson, Starcie Tytanów, Gniew Tytanów, król Artur, Merlin, seriale Herkules, Xena, Łowcy Skarbów (ten z Tią Carrere- mitologia jest tu bardzo przekrojowa, jest grecka, egipska, dużo celtyckiej), i jeszcze serial W świecie mitów...

__________________


TRZYSTU ZAWSZE W SERCU

TERAZ PARIAS
18-02-2013 17:05 Adriano jest offline Szukaj postów użytkownika: Adriano Dodaj Adriano do Listy kontaktów
Elderion
King


Data rejestracji: 16-02-2009
Postów: 951
Rasa w grze: Ssak
Kraina: Moria III

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

cytat:
mjm napisał(a)
cytat:
Elderion napisał(a)
Ktoś pisał o "Troi" i "300". Troja spoko, ale 300 to już historia. Tam nie ma ni pół boskiej obecności, mitycznego stworzenia, czy historii rodem z mitów.




Tongue


Zaćpane wyrocznie się nie liczą.;p
18-02-2013 17:08 Elderion jest offline Szukaj postów użytkownika: Elderion Dodaj Elderion do Listy kontaktów
Ahanaell
Emperor


images/avatars/avatar-17368.gif

Data rejestracji: 01-07-2007
Postów: 1.238
Klan: Zakon prastarych
Kraina: Moria II
Skąd: Anwnn

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Kostucha, imho sam temat wyklucza ekranizacje :p

Myślę, że chodzi tu raczej o wpływ mitów na współczesne utwory.
Motywy to tylko element jakiejś całości, a w temacie chodzi chyba raczej o wskazanie i zanalizowanie tych motywów w dziełach, które z mitologią, poza owymi motywami, drobnymi elementami tychże mitów, niewiele mają wspólnego.
Pomyśl, jaką analizę motywów mitycznych można zrobić, pracując na micie? :p
Mitologię grecką tłuką od podstawówki do liceum, a powodem tego jest głównie wpływ mitologi, czy też ogólnie starożytnej grecji na naszą literaturę, sztukę, etc.
Moim zdaniem ten temat to to samo, z tą różnicą, że podejście nieco szersze, bo nie tylko mitologia grecka(choć 99% właśnie grecką wybierze) i nie sztuka, czy literatura, a np film :p
Czyli bardziej nowocześnie ;D
Zresztą, sama "analiza zjawiska" dużo mówi - jakim zjawiskiem niby są motywy mityczne, występujące w samej mitologi? Big Grin
Równie dobrze by można analizować motywy Hamleta w ekranizacji Hamleta, które są identyczne, co w sztuce, o ile ekranizacja jest dobra :p
P.s. Tak, wiem, ględzę i marudzę Smile

__________________
[
19-02-2013 17:20 Ahanaell jest offline Szukaj postów użytkownika: Ahanaell Dodaj Ahanaell do Listy kontaktów
-Kostucha-
Double Ace


images/avatars/avatar-18614.jpg

Data rejestracji: 28-09-2008
Postów: 147
Klan: HTC
Kraina: Necropolia

Autor tematu Temat rozpoczęty przez -Kostucha-
Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

W następnym tygodniu (po feriach Tongue ) poradzę się humanisty i zapytam, czy właśnie takie zinterpretowanie tego tematu jest właściwe, bo jeżeli jest - to SAMYCH motywów mitologicznych w filmach, grach jest od groma, a temat staje się dużo łatwiejszy.
19-02-2013 21:39 -Kostucha- jest offline Szukaj postów użytkownika: -Kostucha- Dodaj -Kostucha- do Listy kontaktów
kubapl6
Lord


images/avatars/avatar-11441.jpg

Data rejestracji: 08-06-2008
Postów: 353
Rasa w grze: Kultysta
Kraina: Necropolia VI

Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

A mi się kojarzy gra typu MOBA, konkretnie SMITE. Kierujesz bogami, różnych mitologii i walczysz z innymi

__________________

19-02-2013 21:48 kubapl6 jest offline Szukaj postów użytkownika: kubapl6 Dodaj kubapl6 do Listy kontaktów
Struktura drzewiasta | Struktura tablicy
Przejdź do:
Zamieść nowy temat Odpowiedz na Post
Oficjalne Forum Blood Wars » Różne » Offtopic » proszę o pomoc (wskazówki) przy prezentacji maturalnej

Oprogramowanie Forum: Burning Board 2.3.6, Opracowane przez WoltLab GmbH