Przejdź do strony głównej Zarejestruj się Kalendarz Lista użytkowników Członkowie Teamu Szukaj Często Zadawane Pytania
Oficjalne Forum Blood Wars » Nowości i ogłoszenia » Zasady i regulamin » ,,O czym Ty do mnie rozmawiasz?" Wyrafinowana metoda pisania zrozumiałych postów » Witamy gościa [Zaloguj się|Zarejestruj się]
Ostatni Post | Pierwszy Nieczytany Post Drukuj | Dodaj Temat do Ulubionych
Zamieść nowy temat Wątek jest zamknięty
Przeskocz na dół strony ,,O czym Ty do mnie rozmawiasz?" Wyrafinowana metoda pisania zrozumiałych postów 49 Ankieta - średnia ocena: 5,41
Autor
Post « Poprzedni Temat | Następny Temat »
Buc
Operator serwerów Moria i pralki automatycznej


images/avatars/avatar-24020.jpg

Data rejestracji: 18-12-2006
Postów: 13.255
Klan: BW Team
Rasa w grze: Władca Zwierząt
Kraina: Moria; Moria VI; Moria S
Skąd: Województwo łódzkie

Arrow ,,O czym Ty do mnie rozmawiasz?" Wyrafinowana metoda pisania zrozumiałych postów Odpowiedź na Posta Odpowiedź z cytatem Edytuj/Usuń Posty Zgłoś Posta do Moderatora       Przeskocz na górę strony

Witajcie,

coraz większym problemem są niezrozumiałe wypowiedzi niektórych użytkowników. Jest to forum dyskusyjne, służy do wymiany poglądów między userami, a także do komunikacji graczy z Administracją gry. Każdemu zależy na tym, żeby pracownik Administracji pochylił się nad jego wypowiedzią i się jakoś do niej odniósł. Niestety, lwia część postów jest kupką poustawianych słów, która bez dokładnej analizy jest całkowicie niezrozumiała: nie używane są wielkie litery, znaki przestankowe i diakrytyczne.

Przeczytanie i zrozumienie takiego postu wymaga poświęcenia większej ilości czasu niż przyswojenie identycznej informacji napisanej zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny.

Na szybko znalazłem takie przykłady:

cytat:
brzoza napisał(a)
Qwerty zgodza sie z Toba tukej...Pamietom czasy r1 bez kw bez tych dodatkow ...dur wojny najemnictwo dsk aka bylo cudem techniki ...a teroz?

KW = darmowa repa
Pamiatki = darmowy item
Loteria = darowizna + przegiety darmowy item

Co za tym idzie? Gra nie wymaga tego co kiedys...Nie musisz sie natrudzic by zlapac repe by odpalic expa ...Zrobilo sie strasznie banalnie ...No ale coz trudno, szkoda tego wszystkiego ale jak maja takie plany to nic zoboczymy jak to wylezie w praniu


cytat:
Beznadzieja powiedzmy złoże na 8 łączeń legendarna doskonałą zabójcza katanę bazyliszka pójdę na wyprawy i ktoś mi ją zakosi ze zbrojowni nic tylko iść do kasacji...

Jak dla mnie temat do zamknięcia.



A nie lepiej byłoby:

cytat:
Qwerty, tutaj się z Tobą zgadzam. Pamiętam czasy na R1 bez KW i innych dodatków. Istniały wtedy wojny i kwitło najemnictwo, a doskonałe Ak-47 było cudem techniki i szczytem marzeń każdego gracza.

A co jest teraz?
KW = darmowa reputacja
Pamiątki = darmowy przedmiot
Loteria = darowizna w postaci totalnie przegiętego itemu

Co za tym idzie? Gra nie jest tak wymagająca jak kiedyś. Nie musisz się natrudzić by zdobyć reputację, by mieć z czego odpalić ekspedycję. Zrobiło się strasznie banalnie. Szkoda tego wszystkie, ale trudno. Administracja ma pewne plany, zobaczymy jak wyjdą w praniu.


cytat:
Beznadzieja!

Powiedzmy że złożę na 8 łączeń legendarną doskonałą zabójczą katanę bazyliska i pójdę na wyprawy, a ktoś mi ją zakosi ze zbrojowni. Pozostaje wtedy się skasować...

Jeśli o mnie chodzi, to temat nadaje się do zamknięcia



Przekaz obu wypowiedzi zostaje ten sam, a wkładając troszkę wysiłku można uczynić go bardziej zrozumiałym i czytelnym. A czy właśnie nie o to chodzi, żeby inni użytkownicy forum nas zrozumieli?

Dlatego gorąco apeluję o stosowanie kilku prostych zasad:
1. Zdania zaczynamy z wielkiej litery
2. Używamy znaków przestankowych
3. Zdania kończymy kropką, a nie wielokropkiem
4. Emotikonka nie zastępuje znaków interpunkcyjnych
5. Nową myśl zaczynamy od nowego akapitu
6. Stosujemy znaki diakrytyczne (jest różnica między ,,zrobieniem komuś łaski" a ,,zrobieniem komuś laski")
7. Nie przesadzamy z formatowaniem (zmieniony rozmiar lub kolor tekstu utrudnia czytelność, zwłaszcza gdy ktoś korzysta z innego layoutu lub komórki)
8. Po napisaniu postu warto go przeczytać raz jeszcze i nanieść poprawki
9. Zakładając nowy wątek w temacie przedstawiamy zwięźle czego ma dotyczyć. Zamiast ,,mam pytanie" lepiej napisać w temacie ,,czy można kupić na raz dwie jednorazówki".
10. Stosujemy zasady poprawnej ortografii, gramatyki i stylistyki wypowiedzi.
11. Unikamy slangu i zwrotów niezrozumiałych dla przeciętnych, dorosłych ludzi. Mam na myśli głównie zwroty ,,tb", ,,cb" ,,sb" i tym podobne gimbastyczne skróty. Lol iksde.


Oczywiście, takie zwroty jak ,,expa", ,,repa", ,,mob", ,,event", ,,item" są jak najbardziej zrozumiałe i nie chcemy by z nich rezygnowano.

Osoby mające problem z ortografią proszone są o zainstalowanie przeglądarki z wbudowanym słownikiem, podczas pisania postu zaznaczane są na czerwono błędne słowa.

Argument o pisaniu ,,na szybko z komórki/tabletu" jest do niczego, ponieważ z urządzenia przenośnego można również pisać poprawnie, po polsku i nie zajmuje to więcej czasu niż tworzenie bełkotu bez ładu i składu.

Zgodnie z regulaminem gry, językiem obowiązującym na forum jest język na który przetłumaczona jest gra, więc unikamy pisania w językach obcych oraz w gwarze (która często bywa zupełnie niezrozumiała).

Na forum nie są przyznawane ostrzeżenia za błędy gramatyczne, stylistyczne czy ortograficzne. Jednakże, skrajne przypadki postów, z których nie da się nic zupełnie zrozumieć będą nagradzane ostrzeżeniem za spam.

Moim zdaniem, sposób wypowiadania się świadczy o osobie, a zwłaszcza o poziomie kultury. Traktuj innych tak jak sam chcesz być traktowany.

Pragnę również przypomnieć, że posty w stylu ,,+1", które na innych forach są formą wyrażenia akceptacji pomysłu autora tematu tutaj są niedozwolone, podobnie jak posty w stylu ,,zgadzam się", ,,masz 100% racji", ,,bucu na prezydenta!". Nie masz nic sensownego do powiedzenia? To nie pisz. Formą wyrażenia akceptacji pomysłu jest system łapek na dole każdej strony, w ten sposób można wyrazić swoją opinię, a także informuje osoby decyzyjne jak użytkownicy postrzegają dany temat.


Na sam koniec przypominam, że podobnie powinna przebiegać komunikacja między graczami, wysyłając do siebie wiadomości w grze, starajmy się by nasz rozmówca nie musiał zastanawiać się co autor miał na myśli.


To tyle nudzenia.

Zachęcam również do zaznajomienia się z poradnikiem forumowicza:
Poradnik forumowicza

Pozdrawiam,

Trzy Litery

__________________

Wielki, zły Buc
__________________

Oderint, dum metuant
__________________
,,Dorośli nie zasną bez setki, dzieci bez smoczka, a Buc bez bana"
__________________

cytat:
Buc napisał(a)
cytat:
MasterOfPuppets napisał(a)
Nie chciałbyś rozzłościć Konrada Wink


Nikt by tego nie chciał. Konrad powinien być postacią w baśniach braci Grimm.

21-08-2015 18:49 Buc jest offline Strona domowa Buc Szukaj postów użytkownika: Buc Dodaj Buc do Listy kontaktów
Struktura drzewiasta | Struktura tablicy
Przejdź do:
Zamieść nowy temat Wątek jest zamknięty
Oficjalne Forum Blood Wars » Nowości i ogłoszenia » Zasady i regulamin » ,,O czym Ty do mnie rozmawiasz?" Wyrafinowana metoda pisania zrozumiałych postów

Oprogramowanie Forum: Burning Board 2.3.6, Opracowane przez WoltLab GmbH